Aranżując ogród poza rozplanowaniem roślinności istotne jest użycie stosownych dekoracji oraz elementów uzupełniających.

Kamień jest na pewno uniwersalnym i dekoracyjnym elementem, ze względu na swoją trwałość i zróżnicowaną strukturę zarówno, jeżeli chodzi o rozmiary, jak i barwy. Generalnie, istnieje także wiele odmian kamieni, z czego najbardziej popularny jest podział na te naturalne i kamienie polne, a więc przede wszystkim otoczaki. Ich rodzajów jest wiele. Najpopularniejsze kamienie naturalne to wapień, granit czy bazalt. Jedne są bardziej, inne mniej wytrzymałe na wpływ czynników zewnętrznych i adekwatnie do tego mają swoje zastosowanie w ogrodzie.

kamień

Autor: Bruk-Bet
Źródło: Bruk-Bet
Kamienie do ogrodu stosuje się w różnym celu – do zrobienia nawierzchni, czyli między innymi ścieżek i chodników (np. granit), do postawienia ogrodzenia (np. kwarcyt), jak również do wykonania elementów ogrodowych takich jak grill bądź skarpa. Umocnimy za jego pomocą także oczko wodne, czy skalniak. Wreszcie kamień kreda nawozowa wykorzystuje się do budowy fontann, donic i innych ogrodowych ozdób. Jego wykorzystanie jest zatem rozległe. Wszystko zależy od naszych preferencji i upodobań. Zobacz stronę autora: kohut-kamien.pl

Jeżeli zdecydujemy się na kamienne elementy w ogrodzie trzeba będzie o nie należycie zadbać. Pomimo bowiem niemałej wytrzymałości kamienia, element tego rodzaju, podobnie jak każdy inny naturalny surowiec może z czasem ulec zniekształceniu. Żeby jednak na długo zachował swoje właściwości należy stosownie pielęgnować kamienne murki czy figurki.

kamień

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.

Powinniśmy w szczególności regularnie oczyszczać kamień z wszelkiego osadu, powstałego na skutek zanieczyszczeń czy gromadzenia się mchu. Jeśli osad nie jest uciążliwy można się go pozbyć przy pomocy zwykłej wody z mydłem i szczotki. Jeśli chodzi o silniejsze zanieczyszczenia najlepiej użyć specjalnych preparatów, dedykowanych do pielęgnacji kamienia. Na rynku dostępne są w różnych cenach, więc bez problemu wybierzemy dla siebie skuteczny środek. Więcej zobaczysz na stronie: Nowości w Kohut

Aranżując ogród warto również rozważyć tzw. świecące kamienie. Są one doskonałą dekoracją, a nocą oświetlają teren wyznaczając chociażby ścieżkę przy domu jeżeli otoczymy ją właśnie tego rodzaju kamieniami.