Balkon w bloku – idee na to jak go urządzić

Ogrodnicza pasja może być rozwijana także, gdy nie dysponujemy własnym ogródkiem. Nawet mały balkon w bloku może być miejsce, które stanie się dla nas namiastką własnego ogrodu.

komfortowo na balkonie

Autor: bowdenartist
Źródło: http://www.flickr.com

Powinniśmy jednak pamiętać, by wielu roślin i ziół znalazło się na balkonie miejsce i dla nas. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku małego balkonu będzie mały składany stolik z dwoma krzesełkami. Do naturalnego otoczenia idealnie będzie pasował zestaw wykonany z drewna. Zadbajmy także o drewniane skrzynki na kwiaty zawieszone na balustradzie, oraz kwietnik w rogu balkonu. Od naszego smaku zależy rodzaj kwiatów, które będziemy mieć na naszej mikro-rabatce. Możemy połączyć piękno petunii, pelargonii, z aromatem wysianej maciejki. Jedną ze skrzynek doradzamy przeznaczyć na zioła, by mieć zawsze stały dostęp do świeżej bazylii, mięty, melisy czy rozmarynu. Cudownie zazieleni nam to przestrzeń. Zakupmy także w dwie podlewaczki – jedną do podlania całej powierzchni kwiatów, a drugą z wąskim lejkiem, do podlewania kwiatów od dołu. Zazdrosne spojrzenia sąsiadek są gwarantowane.

mały balkon

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy jednak nie jesteśmy miłośnikami zieleni, możemy balkon potraktować bardziej użytkowo. Wtedy dysponujemy o wiele większą przestrzenią dla nas. Zamiast skromnego stolika możemy postawić dwa większe wygodne fotele, do których dołączymy ławę. Zaścielmy je kolorowymi pledami, które doskonale nadadzą się podczas zimnych wieczorów. W rogach ustawiamy większe świece, które odstraszą komary, dodadzą także atmosfery. Świece można wkomponować w duże płaskie doniczki, w których posadzimy mniej wymagające rośliny skalne. Dobrym pomysłem jest by balustradę obić drzewem w ciepłym odcieniu, dobrze komponującym się z meblami – zobacz przykłady – niewielki balkon (balustrady balkonowe warszawa) w bloku.. W przypadku obydwóch aranżacji pamiętajmy, by właściwie zabezpieczyć tą przestrzeń przed opadami atmosferycznymi, albo na noc znosić koce i poduchy do mieszkania.