Szczęściarze mający własny dom i także posiadający niemałego księgozbioru, powinni pozwolić sobie komfort posiadania domowej biblioteczki. Może być ona osobne pomieszczenie wypełnione publikacjami książkowymi. Gabinet ten może także stanowić domowa kancelarię – pomieszczenie do aktywności zawodowej z biurkiem i sprzętem komputerowym.

Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszymi meblami w tym gabinecie będą regały książkowe. Mamy tu dużą dowolność w kwestii wyboru – dobrym rozwiązaniem są regały stojące. Rewelacyjnym patentem jest tu zakupienie oszklonych książkowych gablot – unikniemy zbytniego brudzenia się. Zdecydowanie można spojrzeć na to, czy półki na książki posiadają regulację wysokości – publikacje bywają różne, od dużych, albumowych rozmiarów po tomiki wręcz kieszonkowe. Następna możliwość do wyboru to półki wiszące – powinniśmy jednak tu pamiętać, że woluminy są dość ciężkie, i musimy znaleźć modele które taki znaczy ciężar zniosą, nie zapominając już o odpowiednim mocowaniu do ściany. Trzeba zastanowić się także nad rozmieszczeniem regałów – czy będą stały jedynie pod ścianą, czy może także zajmą część pokoju, tworząc osobny mniejszy korytarzyk. Tak mało i biblioteczka (zobacz biblioteczka sosnowa) w mieszkaniu jest gotowa.

Źródło: http://www.flickr.com
W jednym z rogów polecamy ustawić narożne biurko z dobrym krzesłem, jest tworzyło miejsce pracy mieszkańców domu. Najlepiej je dobrać kolorystycznie i stylistycznie do regałów książkowych. Ponadto możemy zadbać o wygodne siedzisko, obok którego postawimy mały stolik kawowy i wysoka, stojąca lampa. Stanie się idealne miejsce do czytania i relaksu. Przyda się również niewielki radioodbiornik bądź odtwarzacz muzyki.
Jeśli mamy duży księgozbiór, ale nie posiadamy możliwości zagospodarowania nań osobnego pomieszczenia możemy zadbać, by w każdym z pokoi były półki na książki – dobrym rozwiązaniem są regały o podwójnej głębokości – dostaniemy wtedy większą przestrzeń na publikacje, które można ustawić w dwóch rzędach.