Boisz się wyposażania nowego własnego kąta?

Przed nami przeprowadzka do nowego mieszkania. Jest to wydarzenie charakterystyczne, rewolucyjne i trochę, ba, dość stresujące. mamy tu na myśli oczywiście o kolejnej studenckiej przeprowadzce, ta bowiem sytuacja nie wytwarza w nas już żadnych emocji (ileż to razy na studiach zmieniało się miejsce zamieszkania), ale o nabyciu własnego lokum.

Pikowana Pola

Autor: www.sits.eu
Źródło: www.sits.eu
Są w życiu takie chwile, o których a sto procent możemy powiedzieć, iż zmieniają wszystko. Gdy jesteśmy zdecydowani na zmianę ośrodka miejskiego na wieś lub na odwrót, to przewidujemy, że wszystko będzie inne. Gdy zmieniamy mieszkanie osiedlowe na domek lub odwrotnie, to należy mieć na uwadze, że wszystko, co znaliśmy do tego momentu: nasze mechanizmy ulegną nieodwracalnym zmianom.
To podobnie, jak w innych sytuacjach, nie jest ważne, czy mówimy o zmianie partnera czy narodzinach dziecka – każda sfera zostaje wywrócone do góry nogami. Wskaźnik stresu w takich sytuacjach podnosi się bardzo szybko, chociaż najbardziej znacząca jego wartość jest w momencie, gdy umiera nam ktoś bliski, to jednakże nie można trywializować przeprowadzek, bo są one również stresogenne. Niby mało znaczące sprawy, jak aranżacja mieszkania, szafy (szafy drewniane) ( wzory), mebli wypoczynkowych, urządzeń kuchennych czy wybór koloru ścian, powodują narastające w nas zdenerwowanie, które bardzo trudno załagodzić. Co więc możemy zrobić?

Najbardziej istotne to zaaprobować ten stan. Po prostu czym mocniej będziemy ograniczać tego typu niepokojące objawy, im prędzej będziemy przed nimi się chować, tym prędzej będą nas one doganiać. Miast tego typu zachowania powinniśmy przyjąć do wiadomości, że istnieją określone etapy w życiu, które są odpowiedzialne za to, iż się niepokoimy i żadne czary-mary i tłumaczenia nam tu nie pomogą. Śmierć bliskiej osoby, ślub, urodzenie dziecka, rozłąka czy zakup mieszkania lub domu – każda z tych rzeczy składa się na nasze życie, na napięcie związane z kolejnym etapem radzenia sobie z realnością.

Pomyślmy o tym, gdy będziemy urządzać nasze nowe lokum. Tak jak bezstresowo to zrobimy, tak zejdzie po nas ten stres, a w kilka miesięcy później będziemy się pukać w głowę, i pytać: po jakiego tak się denerwowaliśmy? Zasadne pytanie, po co? Są zasadne i akceptowalne, lecz nie do wyolbrzymiania, warto zawsze o tym pamiętać. W każdej sytuacji, zwłaszcza w tak normalnych okolicznościach, jak urządzanie nowego mieszkania i inwestycje w wygodne meble tapicerowane (aktualna oferta mebli).