Co dobrze jest wiedzieć wybierając oświetlenie do domu?

Pokój dzienny to wizytówka każdego mieszkania. To punkt spotkań, ale również odpoczynku i relaksu. Dlatego więc dobrze jest zaakcentować światłem jego charakter oraz uwydatnić aranżację wnętrza. Tutaj nie starczy jedno środkowe oświetlenie sufitowe. Można pokusić się o w wyższym stopniu wyszukaną kombinację oświetlenia. Tradycyjnym już rozwiązaniem są dodatkowe źródła światła w formie kinkietów, lamp stołowych, podłogowych oraz różnego rodzaju dekoracji świetlnych.

lampki

Autor: Le Pukka Concept Store
Źródło: Le Pukka Concept Store
Użycie złożonego oświetlenia przez połączenie światła ogólnego z miejscowym przy uwzględnieniu systemów regulujących nasilenie oświetlenia, umożliwia swobodne kreowanie klimatu wnętrza jak też zapewnia funkcjonalność i oszczędność energii . Inna ilość światła jest niezbędna w trakcie spotkania towarzyskiego, a inna w czasie odpoczynku.

Oświetlenie główne jest często uzupełniane lampami stołowymi lub lampą podłogową. Lampa podłogowa emituje dużą ilość światła w kierunku sufitu, zapewniając w rezultacie łagodne, rozproszone światło odbite, jakie sprzyja relaksowi. Najczęściej tego typu lampy posiadają dodatkowo ściemniacz. Producenci oferują lampy podłogowe w rozmaitych odsłonach, np z dodatkowym ramieniem, wyposażonym w źródło światła o mniejszej mocy przeznaczonym do oświetlenia miejscowego (np. do czytania).

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Szczególnie wielki wybór lamp w marketach z oświetleniem występuje jeżeli chodzi o lampy dla dzieci. W pokoju w którym sypia, uczy i bawi się dziecko również trzeba zatroszczyć się o urozmaicone oświetlenie, silniejsze źródło światła do nauki w postaci lampki na biurko oraz centralne światło z możliwością regulacji . Dla malutkich natomiast dzieci sprzedawcy proponują małe lampki włączane bezpośrednio do gniazdka, (w formie np. słonika). Światło takie nie przeszkadza śpiącemu malcowi, a zarazem zagwarantuje mu poczucie komfortu.

Niezwykle interesujące efekty możemy uzyskać instalując kinkiety na ścianach. Ich głównym atutem jest zdobienie wnętrza, podkreślanie kolorystyki czy struktury gipsów ozdobnych. Mogą one zależnie od wykonania oświetlać wnętrze światłem odbitym lub świecić wprost przez dekoracyjne klosze. Sprzedawcy oferują oprawy kinkietowe na wszystkie rodzaje źródeł światła.