
Każda z nich charakteryzuje się różną temperaturą światła, właściwe dopasowanie żarówki do potrzeb jest tak samo ważne co wybór samej lampy. Zobacz lampy najazdowe.
Lampy do zadań specjalnych
W biurach i mieszkaniach niejednokrotnie wykorzystuje się punktowe źródła światła do dekoracyjnego oświetlania wybranych elementów wystroju. Tego rodzaju lampa generuje niezbyt szeroki snop światła który można skierować w dowolny punkt – na blat biurka, e celu ułatwienia czytania czy na ścianę, w celu oświetlenia obrazu. Taki rodzaj oświetlenia stosuje się także w klubach z bilardem do oświetlania stołów czy w recepcjach biur do wizualnego wyszczególnienia nazwy przedsiębiorstwa. Tego rodzaju sposób oświetlania wybranego miejsca to oświetlenie kuchenne.

Służy ona wyszczególnianiu elementów wystroju pomieszczenia, z sukcesami stosuje się ją również w oświetlaniu wnętrz – w połączeniu z kilkoma słabymi źródłami ciepłego światła stwarza niezapomniany klimat.
Domowe źródła światła
Miejscem, jakie wymaga szczególnego namysłu przy projektowaniu jest pokój dzienny. Jest to pomieszczenie, w którym spędza się bardzo dużo czasu – czytając książki, słuchając muzyki, oglądając telewizję czy przyjmując gości. Dlatego istotne, żeby w salonie zapewnić zarówno silne, jak i słabe źródło światła. W sklepach oświetleniowych oświetlenie do salonu podzielone są na stojące, wiszące, ścienne, sufitowe i nocne. Warto zamontować co najmniej dwa typy wyżej wymienionych źródeł światła. Trzeba również pamiętać o zróżnicowaniu odcienia światła – do czytania najlepsze jest światło białe, emitowane przez żarówki LED. Do innych wykorzystań sprawdzi się światło o innych temperaturach barwowych, w celu otrzymania ciekawego efektu można zestawiać ze sobą żarówki emitujące różne rodzaje światła.