Co nam daje dobre oświetlenie?

Skonstruowanie żarówki było przełomowym momentem w historii ludzkości. Od tego czasu cykl życia uległ zmianie, praca w nocy stała się możliwa. Doprowadziło to do zwiększenia czasu działania firm, niektóre z nich były w stanie funkcjonować przez całą dobę.

Dziś do kupienia jest wiele rodzajów oświetlenia, które pełni we wnętrzu rolę dekoracyjną. Klient może przebierać między różnymi typami źródeł światła, które spełniają różne zadania. Poza tym rynek oferuje szeroką gamę żarówek o zróżnicowanej mocy – od tradycyjnych żarowych przez energooszczędne świetlówki po żywotne żarówki LED.

Pod kloszem

Autor: Pedro Lozano
Źródło: http://www.flickr.com/photos/peterlozano/2661321197/

Każda z nich charakteryzuje się różną temperaturą światła, właściwe dopasowanie żarówki do potrzeb jest tak samo ważne co wybór samej lampy. Zobacz lampy najazdowe.

Lampy do zadań specjalnych
W biurach i mieszkaniach niejednokrotnie wykorzystuje się punktowe źródła światła do dekoracyjnego oświetlania wybranych elementów wystroju. Tego rodzaju lampa generuje niezbyt szeroki snop światła który można skierować w dowolny punkt – na blat biurka, e celu ułatwienia czytania czy na ścianę, w celu oświetlenia obrazu. Taki rodzaj oświetlenia stosuje się także w klubach z bilardem do oświetlania stołów czy w recepcjach biur do wizualnego wyszczególnienia nazwy przedsiębiorstwa. Tego rodzaju sposób oświetlania wybranego miejsca to oświetlenie kuchenne.

ciekawy żyrandol

Autor: rosmary
Źródło: http://www.flickr.com

Służy ona wyszczególnianiu elementów wystroju pomieszczenia, z sukcesami stosuje się ją również w oświetlaniu wnętrz – w połączeniu z kilkoma słabymi źródłami ciepłego światła stwarza niezapomniany klimat.

Domowe źródła światła
Miejscem, jakie wymaga szczególnego namysłu przy projektowaniu jest pokój dzienny. Jest to pomieszczenie, w którym spędza się bardzo dużo czasu – czytając książki, słuchając muzyki, oglądając telewizję czy przyjmując gości. Dlatego istotne, żeby w salonie zapewnić zarówno silne, jak i słabe źródło światła. W sklepach oświetleniowych oświetlenie do salonu podzielone są na stojące, wiszące, ścienne, sufitowe i nocne. Warto zamontować co najmniej dwa typy wyżej wymienionych źródeł światła. Trzeba również pamiętać o zróżnicowaniu odcienia światła – do czytania najlepsze jest światło białe, emitowane przez żarówki LED. Do innych wykorzystań sprawdzi się światło o innych temperaturach barwowych, w celu otrzymania ciekawego efektu można zestawiać ze sobą żarówki emitujące różne rodzaje światła.

Posted in Bez kategorii