Co wywiera wpływ na walory smakowe kawy oraz herbaty?

Herbata i kawa należą do niezwykle powszechnych trunków w Polsce. Bardzo wielu Polaków nie wyobraża sobie dnia bez konsumpcji herbaty. Te dwa trunki są tak bardzo popularne, że wymyślono stwierdzenie: herbata czy kawa? Ma ono sugerować, że konsumenci dzielą się na tych, którzy kochają pić kawę oraz na tych, którzy wolą pić herbatę.

kawa i herbata

Autor: anokarina
Źródło: http://www.flickr.com
Nim zostaną wprawione w ruch dobre czajniki i kawiarki, warto poznać parę czynników, które mają wpływ na walory smakowe herbaty i kawy.

Jeżeli poszukujesz uzupełniających informacji na prezentowany wątek, to kliknij tu – ta pomocna witryna publikuje zbliżone tematy.

Przy wybieraniu najlepszej herbaty, trzeba wziąć pod uwagę trzy fundamentalne aspekty jej wyboru. Pierwszym jest zakres podzielenia liści. Do najlepszych liści zalicza się te, które są możliwie mało rozdrobnione czy nawet całe. Istnieją jednak odejścia od niniejszej reguły, gdyż w niektórych zakątkach Indii bardziej przez smakoszy herbaty są poszukiwane liście najbardziej rozdrobnione. Drugim aspektem może być moment dokonania zbiorów. Z reguły tak jest, że im młodsze liście, to o wiele wartościowszy jest napar. Które liście są najbardziej poszukiwane? Tymi liśćmi jest pączek liściowy i dwa najbardziej młode liście na danej gałązce.

czajnik elektryczny

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Tymczasem optymalnym momentem zbioru herbaty może być kwiecień, maj i czerwiec. Lipiec jest też dość dobry, ale sierpień już odpada. Ostatnim czynnikiem jest kwestia uprawiania. Najlepszy aromat mają te liście, którym zagwarantowano duże nasłonecznienie, chłodniejszy klimat i duże opady. Optymalne umiejscowienie jest na wysokości dwóch tysięcy m n.p.m.

W przypadku kawy sprawa wygląda podobnie. Także bardzo istotnym elementem jest miejsce pochodzenia kawy. Bariści są jednogłośni, że najważniejszym aspektem nadającym kawie wymarzony smak, jest moment zebrania kawy i jej sposób łuskania. Do najbardziej rozchwytywanych rodzajów kaw zalicza się mieszanki palonych ciemno ziaren z Azji czy Ameryki Łacińskiej. Posiadają one pełny smak z wyraźną nutą karmelu, w lokalach z nich tworzy się kawy cappuccino. Kawa arabica także jest dość w w naszej ojczyźnie popularna. Baryści zalecają nie przywiązywanie się do jednego rodzaju kawy, lecz do nieustannego poszukiwania innych gatunków kawy. Dzięki temu odszuka się nieznane dotąd smaki, które być może staną się naszymi ulubionymi. Na smak kawy ma także wpływ doprawianie aromatycznymi syropami czy sposób palenia. Jeśli chcesz się cieszyć wspaniałym smakiem kawy lub herbaty warto zakupić porządny sprzęt. Ja skorzystałam ostatnio z okazji i kupiłam na tej stronie – . Jestem wciąż zadowolona.
Posted in Bez kategorii