Co zrobić, aby mała toaleta wydawała się większa

Nieduża łazienka stanowi zawsze spore wyzwanie dla kogoś, kto chce urządzić ją w funkcjonalny sposób, a zarazem estetyczny. Dwa główne kłopoty związane z takim wnętrzem to kwestia zmieszczenia wszystkich niezbędnych sprzętów oraz wizualne zwiększenie wnętrza. Nie możemy ich jednakże rozpatrywać w oderwaniu od siebie.

łazienka, wnętrze, wystrój

Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Co uczynić, by mała łazienka zdawała się większa tak „na oko” jak i pod względem wygody użytkowania? W handlu dostępna jest pełna gama narzędzi określonych specjalnie do małych łazienek, takich jak na przykład wąskie pralki. Jednak, tak samo jak przy każdym innym pomieszczeniu, powinniśmy rozpocząć od określenia, co musi znaleźć się w naszej łazience. W wypadku malutkiego pomieszczenia jest to związane z wieloma kompromisami. Może warto zamienić wannę na praktyczną kabinę prysznicową? A może odszukać miejsce dla pralki w kuchni? Może szafki z zapasowymi ręcznikami umieścić w innej części domu?

Powiązany artykuł: szafki śniadaniowe pod umywalkę

Kiedy już wiemy, które meble muszą znaleźć się w naszej toalecie, warto wyselekcjonować te, które zarówno ze względu na swoje rozmiary jak także wygląd nie będą przytłaczać pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na kabinę prysznicową w miejsce wanny, korzystniej wyselekcjonować model z przeźroczystymi drzwiami oraz ściankami. Daje to odczucie przestrzeni, natomiast kabina – stanowiąca przecież najogromniejszy element w łazience – nie będzie jej przytłaczać. Wielkość oraz kształt kabiny zależy naturalnie od naszych upodobań, jednakże owalne kształty o wiele lepiej wyglądają w niedużym wnętrzu, albowiem dodają mu wdzięku.

łazienka, wanna
Funkcjonalne szafki łazienkowe. W malutkiej łazience starczy jeden ręcznik ciśnięty na podłogę, a już mamy odczucie chaosu. Toteż przy projektowaniu takiego wnętrza musimy zwrócić baczną uwagę na to, ażeby półki, wieszaki i szafki zapewniały odkładanie na miejsce wszelkich przedmiotów, jakich używamy. Niezłym wyjściem są drabinkowe kaloryfery łazienkowe o kształcie przystosowanym do wieszania ręczników. Zimą mają one dodatkową wartość – pozwalają prędko wysuszyć przemokły ręcznik. Najodpowiedniej będzie umieścić taki kaloryfer w pobliżu prysznica czy też pomiędzy umywalką a wanną.

Więcej: kolekcje mebli łazienkowych

W handlu osiągalne są komplety mebli łazienkowych określone właśnie do takich łazienek.