Czy dobrym pomysłem okaże się wybór schodów z buku?

Schody zrobić można z każdego typu drewna. Zazwyczaj zastanawiamy się nad odcieniem drewna oraz nad jego gatunkiem. Każdy stolarz mówi, że z każdego gatunku można zrobić doskonałe schody.
Ale drewno sosnowe nie jest dobrym wyborem, żeby zrobić schody drewniane.

aranżacja łazienki

Autor: Sanitec KOŁO
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/seria_quattro_marki_kolo.jpg
Jest ono niezwykle miękkie. Z kolei drewno bukowe jest wrażliwe na zawilgocenie i posiada skłonność do odkształceń.

Opublikowany tekst Ci się podoba? To odwiedź serwis bloki granitowe, a znajdziesz większą ilość podobnych danych, które także będą fascynujące.

Najlepsze na schody z drewna są gatunki twarde (dąb albo rodzaje egzotyczne). Nie wszyscy pamiętają jednak, że ogromne znaczenie ma również wykończenie drewna. Lakier na schodach powiększa wytrzymałość drewna na starcie, ale sam również mógłby ulegać powierzchownym zarysowaniom. Drewno na schody nie musi być identyczne jak podłoga. Lepiej jest gdy schody kontrastują z parkietem. W niewielkim domu znakomicie sprawdzą się gotowe schody spiralne. Takie schody mogą zająć mało miejsca, a wykończone drewnem prezentują się niezwykle pięknie. Zazwyczaj nie posiadają one podstopnic i to może im nadawać ciekawy wygląd. Schody spiralne nie są dobrym rozwiązaniem w domach, gdzie są małe dzieci i starsze osoby z ograniczoną sprawnością. Stopnie posiadają zmienny kształt i bardzo często są osadzone dosyć wysoko. O wiele korzystniejszym wyjściem byłyby mocne schody drewniane układane na beton.

Schody bukowe prawidłowo się komponują z dużą ilością mebli oraz elementów domowego wyposażenia. Przybierają one przyjemną dla oczu barwę. Doskonale wyglądają w kiepsko oświetlonych pomieszczeniach. Takie schody są wytrzymałe na działanie wilgoci.

Ogromnym defektem schodów z drewna bukowego okazuje się niska wytrzymałość na starcie. Więc takie schody będą się nadawać w budynkach o małej sile używania.