Czym jest druk na płótnie i w jaki sposób się różni od innych metod wydruku? Jak to właściwie wygląda?

Drukować jesteśmy w stanie na wielu materiałach, także na płótnie. Wiele osób jednak ma tą samą wątpliwość, czyli jak wygląda to płótno? Samo bowiem określenie „płótno” nic nam jeszcze nie określa, warto więc bliżej sprawdzić to zagadnienie.

salon

Źródło: pixabay

Płótno do druku techniką cyfrową może przypominać tradycyjny materiał malarski. Jest stworzony przez splot krzyżujących się włókiem, jakie są pokryte warstwą nośną oraz pozwalających na zadruk. Możemy wyróżnić 3 najbardziej istotne rodzaje płótna.

Kliknij ten link i sprawdź tu dom spokojnej starości łódzkie analogiczne informacje na opisywany temat – one na pewno Cię zaintrygują, zatem nie czekaj za długo:)

Pierwszym z nich jest płótno poliestrowe, jakie najczęściej stosujemy do druku fototapet. Innym rodzajem jest płótno poliestrowo-bawełaniane, trochę słabsza klasa, najczęściej używane do footoobrazów. Następnym zaś typem będzie płótno bawełniane, najbardziej korzystne do druku obrazów.

Płótno może być różne pod kątem grubości i widocznością splotu. ma to miejsce przez różnice w stosowanych gruntach (warstwa nośna obrazu). Ważnym czynnikiem jest tutaj także gramatura, ponieważ najlepsze do druku są płótna o małej wadze 340g/m2. Co w sytuacji, gdy jest mniejsza gramatura? Tego typu płótno może się po prostu wyciągać albo pękać w czasie naciągania na blejtramę. Dość różna jest też kolorystyka płótna z uwagi na różnorodne poziomy wybielania, skala waha się od śnieżnej bieli po odcień kremowy.

Stylowe wnętrze

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Inną wątpliwością, która się pojawia przy okazji wydruków na płótnie jest sprawa wyglądu takiego druku. A właściwie, czy takie zdjęcie prezentuje się jak prawdziwy obraz? Z pewnością nie, ponieważ wydruki na płótnie to coś między plakatem i drukiem na papierze fotograficznym a obrazami malowanymi. Chociaż podłoże odznacza się cechami obrazu, to jednakowoż zadruk nie umożliwia na uzyskanie spękań, wypukłości, czyli specyficznej tekstury, jaką znamy z malarstwa.

Atutem natomiast tych obrazów jest na pewno szeroka barwna paleta, to że jesteśmy w stanie odwzorować szczegół, a również co ważne, powtarzalność następnych egzemplarzy. Taki druk na płótnie umożliwia również na artystyczną obróbkę dzięki domalowaniu następnych elementów standardowymi technikami. W tym sensie wydruk na płótnie z jednej strony może być gotowym produktem, ale też punktem wyjścia dla następnych artystycznych prób i eksperymentów.

Ile kosztuje taki druk?

Najlepiej wyszukać takich informacji w internecie wpisując frazę drukarnia cennik. Dzięki temu możemy dokładnie się dowiedzieć, jak dużo taki druk będzie nas kosztować i rozplanować ewentualne prace we właściwej drukarni.