Kupno drzwi to inwestycja na długi czas. A ponieważ oferta dostępna na rynku jest imponująca, wybór wymarzonego modelu na ogół do łatwych nie należy. Aby nieco ułatwić sobie zadanie, trzeba przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy. Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze wewnętrznych drzwi?

Źródło: INVADO
Istotne jest staranne zmierzenie otworu drzwiowego oraz wybór odpowiedniej szerokości skrzydła. Standardowe drzwi są dostępne w kilku rozmiarach: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Kolejnym krokiem jest wybór najbardziej uniwersalnego dla nas sposobu otwierania. Powodzeniem cieszą się drzwi wewnętrzne tzw. uchylne, ale pamiętajmy, by przed ostateczną decyzją określić, jakie skrzydło będzie najlepsze: prawe czy lewe. Wtedy musimy wziąć pod uwagę aranżację pomieszczenia, jego umeblowanie a także lokalizację włącznika światła.
Znaczącym kryterium wyboru wymarzonego modelu drzwi (sprawdź: drzwi na taras) jest materiał, z którego są wykonane oraz wzornictwo, albowiem dobrze dobrane drzwi, mogą być głównym punktem wnętrza.Drewno, okleina? Decyzja jest uzależniony od preferowanego stylu oraz zasobności naszego portfela. Zapanowała moda na białe drzwi. I nie powinna ta wiadomość nikogo zaskakiwać, albowiem biały kolor rozświetla i optycznie powiększa małe przestrzenie, a poza tym jest uniwersalny i zapewnia poczucie świeżości. Alternatywą dla drewnianych czy fornirowanych drzwi są też modele szklane. Prezentują się nie tylko interesująco, ale są też solidne i bezpieczne.

Skrzydła drzwiowe, choć stanowią najważniejszą część drzwi, nie są samowystarczalne. Dodatkowo dokupić należy klamkę oraz ościeżnicę – stałą, lub regulowaną. Perfekcyjnie dopasowana ościeżnica musi współgrać z grubością muru, ale też aranżacją pomieszczenia. Stałe ościeżnice ( więcej) – dobrze wyglądają w większości wnętrz w dzisiejszym budownictwie, z kolei regulowane, sprawdzają się tam, gdzie grubość muru jest nietypowa – np. w starym budownictwie.
Cechą dodatnią ościeżnic regulowanych jest także bezproblemowy montaż. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że w niedużych wnętrzach masywne obramowanie drzwi może okazać się zbyt ”ciężkie”. Wtedy ościeżnica jest lepszym rozwiązaniem.