Czym się cechują systemy inteligentnego sterowania domami, czemu są coraz bardziej popularne.

Nasze domy są coraz bardziej nafaszerowane najróżniejszą elektroniką. I to nie będzie tu tylko chodzić o nowoczesne zmywarki, kuchenki lub pralki. Coraz częściej spotyka się kompletne systemy automatyki, które łączą i integrują wszystkie najważniejsze domowe urządzenia w jeden spójny system. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja ich pracy a także dostosowanie do wymagań mieszkańców. Systemy inteligentne w naszym kraju dopiero od niedawna stają się popularne, lecz już obecnie można zobaczyć duże zainteresowanie nimi.

Oświetlenie sufitowe LED

Autor: Eliot Phillips
Źródło: http://www.flickr.com

Wynika to z tego, że koszt zainstalowania takiego systemu jest dość spory i niezbędny do wyłożenia na etapie budowy. Rzecz jasna w ciągu kolejnych lat użytkowania można sporo zyskać na rachunkach, dla niejednej osoby w dalszym ciągu barierą są początkowe koszty inwestycji, które nie należą do małych. Na szczęście sytuacja zaczyna się zmieniać na lepsze, gdyż dzięki rosnącemu postępowi technologicznemu ceny tego typu układów maleją. Stają się tym samym coraz bardziej dostępne dla ludzi, którzy jednak mieliby ochotę coś w tym kierunku zrobić. Zaawansowana automatyka w budynku daje bardzo duże możliwości na sterowanie różnymi systemami i urządzeniami domowymi. Obecnie, dzięki coraz powszechniej wykorzystywanym technologiom przesyłu danych możliwe to będzie przy pomocy telefonu komórkowego czy internetu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które na przykład często podróżują, dzięki temu mogą przyłączony do systemu układ ogrzewania i wentylacji ustawić dokładnie według swoich potrzeb.

inteligentne oświetlenie

Autor: Ondrej Prostrednik
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo pożyteczne jest także inteligentne sterowanie oświetleniem – ofertę. System przy pomocy różnych czujników może wykryć, czy w środku pomieszczenia ktoś będzie i na tej podstawie podejmuje decyzję o włączeniu lub wyłączeniu światła. Kolejnym systemem, który najczęściej także jest podłączany do centralnego sterowania, jest instalacja alarmu. Przez to temu nie tylko w przypadku jakiegoś zdarzenia automatycznie powiadomione zostaną odpowiednie służby, ale dzięki technologiom internetowym właściciel może sam sobie sprawdzić co dzieje się w domu i też odpowiednio reagować.