Dekoracje okien

Okno to abrdzo ważny element większej części pomieszczeń, szczególnie tych, które są zamieszkiwane przez ludzi. Właściwie dość rzadko zdarzają się wnętrza całkowicie pozbawione otworów okiennych, w których ludzie na co dzień przebywają.

zasłony

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl
Dopływ naturalnego światła i słońca jest niezwykle ważny dla ludzkiego zdrowia i kondycji. Niezwykle ważną rolę pełni także dopływ świeżego powietrza i możliwość wietrzenia wnętrz, jaką stwarzają okna. Poza tym są one również świetnym polem do popisu w sprawie różnego rodzaju dekoracji.

Wynika to przykładowo z potrzeby zasłaniania otworów okiennych, by nikt niepożądany nie zaglądał do środka. Zasłania się je więc z zastosowaniem ozdobnych materiałów lub na wiele innych sposobów. Liczy się też sam wygląd okna, to, jak jest utrzymane. Na przykład tradycyjne drewniane okna pasują do większej części domów, z kolei okna z tworzywa – poliwęglan trapezowy sztucznego słabo się komponują w wielu wnętrzach.

Żaluzje i rolety

Osłanianie okien przed dopływem zbyt dużej ilości promieni słonecznych przez lata stało się swego rodzaju sztuką. Można tego dokonać w sposób bardzo ładny i oryginalny. Robi się to za pomocą specjalnie dobranych akcesoriów w postaci rolet i zasłon. Obecnie oferta takich elementów jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór ten dotyczy zarówno tkanin, z których wykonane są zasłony, jak i ich kolorów i deseni.

Podobnie jest w przypadku rolet, które znakomicie sprawdzają się we wnętrzach takich jak na przykład sypialnia. Rolety z nadrukiem , który może być przykuwający uwagę i wielokolorowy, będą idealne do pokoju dziecięcego (rolety z ornamentem).

Firanki

Zasadniczym sposobem zasłaniania okien, znanym już od bardzo dawna, jest wykorzystywanie firanek. W zdecydowanej większości domów w Polsce cały czas wykorzystuje się białe. Aktualnie jednak coraz chętniej się od nich odchodzi na rzecz tych bardziej innowacyjnych. Są one wykonywane z odmiennych niż kiedyś tkanin, które są przykładowo bardziej odporne na zabrudzenia.

Poza tym elementy te nie muszą być wcale białe, aktualnie pojawiają się w najróżniejszych kolorach, niekiedy również ciemnych. Wszystko zależy od stylu pomieszczenia oraz smaku domowników.