Dom na pilot – komfortowe rozwiązania elektryczne umilające mieszkanie.

Teraz sporo opowiada się o zautomatyzowanych domach i mieszkaniach. Jest to efekt dbałości o bezpieczeństwo oraz wygodę domowników, ale również o koszty – zarówno użytkowania budynku, jak i dla natury. Ogrzewanie, światło, alarm – co jeszcze można obsługiwać zdalnie?

inteligentny dom - analiza

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Inteligentne sterowanie domem to taki system, który pozwala na funkcjonalne gospodarowanie naszymi sprzętami domowymi kiedy jesteśmy w domu, kiedy przebywamy poza nim, a nawet gdy jesteśmy w rozjazdach albo na wczasach. Sterowanie instalacjami znajdującymi się w mieszkaniu jest komfortowe i zdecydowanie łatwiejsze, gdy połączy się zarządzanie różnymi urządzeniami, by zmniejszyć ilość czynności koniecznych do ich obsługi i kontrolowania ich. Możliwe jest wykonanie takiego systemu na przykład na podstawie umieszczanej w mieszkaniu instalacji alarmowej. Jest sporo przedmiotów, urządzeń albo instalacji, którymi możemy sterować w ten sposób, na przykład: rolety, bramy wjazdowe, otwieranie i zamykanie okien, centralne ogrzewanie, klimatyzacja czy czujka dymu, ale jedną z funkcji najczęściej realizowanych przez domową automatykę jest sterowanie oświetleniem. Automatyczne sterowanie światłem zapewnia możliwości wyłączania go w całym mieszkaniu jednym przyciskiem, przykładowo kiedy wszyscy wychodzą. Mamy wtedy pewność, że światła zostały zgaszone we wszystkich pokojach. Nie trzeba chodzić po wszystkich pomieszczeniach (garderoby na piętrze czy pokoi dzieci), by sprawdzić, czy któraś z lamp nie będzie niepotrzebnie pożerać prądu podczas gdy my będziemy spędzać weekend z dala od domu.materiałach (zobacz znajdź więcej)Oczywiście pilot podstawowej obsługi oraz stopniowego wygaszania światła to nie nowość, lecz też trzeba o nim wspomnieć jako o ważnym elemencie usprawniającym sterowanie światłem. Automatyczne uruchamianie i gaszenie na czujki sprawdzi się w korytarzach albo przy schodach. Ale alarm możemy zaprogramować tak, by włączał i wyłączał światło w wybranych pokojach w określonym czasie. Takie sterowanie światłem umożliwia wprowadzenie w błąd ewentualnych złodziei przez symulację obecności domowników w czasie, kiedy tak naprawdę nikogo nie ma w domu.

pilot

Autor: Rugby Streaming
Źródło: http://www.flickr.com
Inteligentne sterowanie domem to możliwość nie tylko dla wygodnych i nowoczesnych ludzi, ale dla wszystkich tych, którzy cenią sobie nowe, rozwojowe rozwiązania, oszczędność i zapewnienie, że wszystko jest kontrolowane – sterowanie światłem.