Gdy drewniany parkiet traci swój szyk… Wyprobuj cyklinowanie!

Każdy drewniany parkiet po latach traci swój pierwotny blask. Wówczas trzeba zadecydować, w jaki sposób go odświeżyć. Z pomocą przychodzi wtedy specjalista, który zajmie się cyklinowaniem.
Jest to kilkuetapowy proces, którego wynik może być spektakularny.

Nie warto dumać nad zmianą drewnianego parkietu, tylko rozpocząć cyklinowanie Jelenia Góra i inne miasta na pewno mają na swoim terenie wielu specjalistów, którzy podejmą się uratowania naszego parkietu. Decyzję o renowacji podłogi w domu powinno się podjąć, kiedy lakier (sprawdź lakier poliuretanowy do mebli) pokrywający parkiet jest już widocznie starty, albo gdy drewno po prostu jest zniszczone. Długość robót zależy od stopnia zużycia drewna. Podłogi w złym stanie cyklinuje się kilkakrotnie i dopiero po tym zabezpiecza się je odpowiednio dobranym lakierem.
żaluzje
Jak wygląda zabieg cyklinowania? Specjaliści posługują się urządzeniami zwanymi cykliniarkami. Z ich pomocą dokładnie ściera się wierzchnią, zniszczoną powierzchnię drewna i poddaje się je szpachlowaniu, czyli uzupełnianiu wszystkich ubytków. Aby podłoga odzyskała swój naturalny wygląd, proces ten musi być bardzo dokładny. Następną fazą prac jest polerowanie uzupełnionej podłogi. Potem parkiet trzeba pokryć podkładem i wypolerować. Po niezbędnym dokładnym odkurzeniu i umyciu podłogi trzeba ją zalakierować. Gwarantuje to większą trwałość. Trzeba pamiętać, że po każdej fazie cyklinowania powinno się sprawdzić stan parkietu: czy nie widać żadnych ubytków i czy deski się nie przesuwają. Jeśli coś nie wygląda źle, cały proces trzeba powtórzyć. Jeśli będzie trzeba, kilka razy. Dopiero powleczenie warstwą lakieru kończy proces.
Sporo osób remontujących mieszkanie pyta, czy można cyklinować samemu. Teoretycznie tak, trzeba tylko kupić (lub pożyczyć) odpowiednią maszynę i preparaty.

W praktyce widać, że to, co wygląda jak banalne ścieranie oraz polerowanie, jest czynnością trudną, a dobry efekt jest owocem długiego czasu nauki, praktyki i precyzji. Lepiej więc nająć do tego zadania fachowca, który profesjonalnie zadba o odnowienie naszych pięknych podłóg.