Im więcej światła, tym lepiej. Technologia LED, jakie są dostępne rodzaje?

To czym świecimy jest istotne. W przeszłości nie było w tej materii wyboru, musieliśmy zadowolić się zwykłymi żarówkami, jakie nie dość, że nie oferowały dużo światła, to jeszcze nie były za bardzo energooszczędne. Zresztą, kiedyś nasze ulice były bardzo ciemne i nieprzyjemne. Aktualnie jest już na szczęście inaczej, a poza żarówkami standardowymi mamy żarówki energooszczędne, czy prawdziwą rewelację ostatnich lat – diody LED.

Technologia LED to przyszłość, ostatnio równie dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład Naświetlacze led z czujnikiem ruchu. Jakie mamy jednakowoż rodzaje diod LED?

żarówka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej znane są diody led głównego szeregu. Są zdecydowanie najbardziej popularne z powodu niskiej ceny. Tam, gdzie jednak jest zaleta musi być i wada, tak więc odznaczają się one dość niskim poziomem wydajności spośród wszystkich rodzajów diod. Inną wadą, są dosyć ograniczone możliwości generowania mocy świetlnej z powodu, iż jedna z tego typu diod ma niewielką moc. Właściwie żarówka led na bazie tych diod będzie dostarczać taką samą ilość światła, ile diod można na niej zainstalować.

Drugim rodzajem są diody LED SMD, które mają kształt kwadratu albo prostokąta. Posiadają lepszą wydajność, dzięki temu uzyskać możemy większą moc z żarówek. Takie diody odznaczają się również szerokim kątem świecenia 180 stopni, jednakowoż utrudniona możliwość stosowania soczewek jest przyczyną braku możliwości ustawienia odmiennego kąta świecenia z tychże żarówek.

Led Cob to jedna z najbardziej nowatorskich technologii led. W żarówkach wystarczy zamontować tylko jedną diodę o określonej mocy, co sprawia, że mamy tylko jedno, większe źródło światła. Podobnie jak w przypadku poprzedniego rodzaju, dioda Cob ma szeroki kąt świecenia, jednakże jesteśmy w stanie na rynku kupić Cob z soczewką skupiającą umożliwiającą regulację kąta świecenia.

żarówka

Autor: Thank you for visiting my page.
Źródło: http://www.flickr.com

Diody Power LED są diodami o dużej mocy. Ich najbardziej znaczną zaletą jest możliwość stosowania dowolnej soczewki, dzięki temu otrzymamy spore możliwości aranżacji oświetlenia. To pozwoli nam podkreślić pewne miejsca, a pozostałe pozostawić bardziej ciemne. W Polsce najczęściej możemy spotkać high power LED, które składają się z 3 diod power LED, z których każda pobiera 1W. Żarówka dzięki temu ma moc 3W emitując większą ilość światła niż tradycyjna żarówka LED.

Ostatnie z prezentowanych LED Rgb to specyficzne diody emitujące trzy barwy światła – Blue (niebieską), red (czerwoną) i green (zieloną).

Jeżeli potrzebne Ci kolejne źródło natchnienia, zerknij koniecznie (http://www.mercor.com.pl/kontakt) pod ten link. Zobaczysz tam materiały zachowane przy zastosowaniu analogicznej retoryki.

Dzięki połączeniu tych trzech barw zyskujemy barwę białą. Dzięki temu połączeniu możemy natężeniem każdej barwy sterować osobno. Gwarantuje nam to wbudowany sterownik. Dzięki temu zyskujemy niesamowite możliwości aranżacji oraz dekoracji wnętrz i budynków.