Interesujące oświetlenie do sypialni

Producenci licznych produktów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i raz na jakiś czas należy wymienić naszą garderobę, obuwie czy okulary. Poza tym postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę dużej części naszego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na tej samej zasadzie przychodzą i odchodzą pewne trendy w dekoracji pokoi, choć dynamika cyklu tych zmian nie jest może równie znaczna, jak w przypadku odzieży czy okularów. A co w takim wypadku z postępem technicznym? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać równie regularnie jak elektronikę? Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do mieszkania?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy wybrać lampy sufitowe (Apdmarket.pl) do garderoby, lampy kryształowe do salonu, czy też lampy wiszące do przedpokoju trzeba mieć świadomość, że oświetlenie ma zapewnić

Autor: Technolux

zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak też nadać mu pasujący nastrój. Znaczy to między innymi, że fantastyczne rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w salonie prawdopodobnie trzeba będzie uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby dobrze rozświetlić również brzegi pomieszczenia i pozwolić na niemęczące dla oczu czytanie, nie wspominając już o bardziej precyzyjnych zajęciach (szydełkowanie, składanie klocków lego, naprawa małych elementów etc.), gdy potrzebujemy mocniejszego światła. Tymczasem, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, by w jego wykończeniu dodano nastrojowe lampki nocne, chociaż ze względów praktycznych (porządkowanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką to także dobry pomysł. Następną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno dawać możliwość wkręcenia żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne zupełnie znikną z oferty sklepów.

Zaabsorbował Cię opisywany artykuł? Kliknij i sprawdź mercor zabezpieczenia ppoż szybko, w tym miejscu jest coś, co prawdopodobnie także będzie równie ciekawe.

Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że lepiej decydować się na lampy sufitowe, lampy wiszące i inne w określonym, odpowiadającym naszemu gustowi stylu. Jeżeli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy kryształowe będą w nim wyglądały idealnie. Z drugiej strony w minimalistycznym wystroju lepiej prawdopodobnie będą pasowały lampy nowoczesne, chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest oczywiście prosta, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Jeżeli fundusze nie stanowią przeszkody, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i postawienie na najmodniejsze kolory, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do różnych pokoi w mieszkaniu. I tak koniec pierwszej dekady XXI wieku opanowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co przekładało się też na lampy sufitowe, żyrandole i lampy wiszące, a konkretnie ich abażury. Na początku nowego dziesięciolecia dominuje odejście od kontrastowych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Można mimo wszystko pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak czekoladowy brąz, karmelowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy stojące albo kinkiety w takich barwach mogą być interesującym i modnym dodatkiem kontrastowym do pomieszczenia urządzonego w barwach chłodnych, jak szarość lub stal. Niemniej działanie zgodnie z aktualną modą powinno być w równym stopniu co od zasobności naszego portfela uzależnione od warunków naszego mieszkania. W budynku z niskim sufitem nierzadko lepsze są plafony, w związku z tym, ze np. żyrandole (patrz na )mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, dobrze także wybrać lampy pozwalające na zmianę kierunku padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Salon w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład okazały żyrandol w części dłuższej i plafon w krótszej części umieszczona przykładowo nad stołem. Dobrze umieszczone lampy w kryształowej oprawie jeszcze w kombinacji z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło naturalne i rozpraszać je po większej przestrzeni, rozjaśniając refleksami nawet bardzo ciemne kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania zużycia prądu.

Wprawdzie postęp w branży oświetlenia idzie nie tak szybko jak w przypadku sprzętu elektronicznego, także i tutaj można obserwować pewne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami oferowanymi przed żarówki LED, które zapewniają znacznie większą oszczędność prądu i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość ponadto zmiany koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze lepiej złączone z resztą wystroju wnętrza. Te nowinki na ogół widać najpierw w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych zarówno w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie znaczy to, że klasyczne żyrandole, nie mogą pracować z diodami LED. Czasami zresztą jest to w ich przypadku znacznie praktyczniejsze rozwiązanie. Generalna zasada jest natomiast taka, że dobre oświetlenie na długi czas zapewnią nam jedynie lampy porządnych producentów, którzy stawiają na trwałość i dobrą jakość opraw oświetleniowych.