Jak dbać o to, żeby powietrze, którym oddychamy w domu było czyste?

Tylko nam się zdaje, że powietrze, którym oddychamy jest czyste oraz bezpieczne. Tak naprawdę naukowcy obliczyli, że wdychamy na godzinę aż 50 bilionów niezwykle małych cząsteczek zanieczyszczeń. To dla osób posiadających alergię prawdziwy problem.

firanki

Źródło: pixabay.com
Musimy więc troszczyć się o to, aby powietrze, które wdychamy było w największym stopniu czyste.
zaparzacze

Autor: Bodum
Źródło: Bodum
W większości współczesnych budynków są niezwykle szczelne okna z plastiku. To z jednej strony dobre wyjście w zimie, ale mają zły wpływ na właściwą cyrkulację powietrza. Jedynym sposobem jest zwykłe otwieranie okna co jakiś okres czasu, aby było możliwe w taki sposób oczyszczanie powietrza. System wentylacji musi być niezawodny i być kontrolowany regularnie. Zwłaszcza w kuchni, w której każdego dnia unoszą się coraz to nowe substancje. Najbardziej skutecznie jest przewietrzyć całe mieszkanie po prostu wywołując przeciąg. Nie musi on trwać długi czas, wystarczyłoby kilka minut, a zaczniesz czuć, że powietrze, które wdychasz jest znacznie czystsze. Należy też pamiętać o tym, żeby co jakiś czas sprzątać sprzątanie firm warszawa kurz, przykładowo z telewizora czy obrazów. Można by to robić przy pomocy wilgotnej ściereczki lub specjalnego preparatu. W ten sposób unikniemy tego, że brud będzie się rozprzestrzeniał po całym pomieszczeniu.
Nawilżacze powietrza to użyteczne przyrządy, jednak z drugiej strony wilgotne i ciepłe otoczenie to doskonałe środowisko do rozwoju wirusów czy też bakterii. Najlepsza wilgotność powinna wynosić około 40-60%. Dla swojego dobra należałoby kupić dobry wilgotnościomierz, który kosztuje ok. pięćdziesięciu PLN.

Warto także mieć w domu żywe rośliny, ponieważ mogą one pochłaniać kurz czy też inne niezdrowe substancje (formaldehyd czy też aceton). Doskonałe są rośliny cieniolubne o znacznych liściach. Należałoby też używać urządzeń, dzięki którym w mieszkaniu będzie czystsze powietrze, np. odkurzacz z filtrem HEPA czy też oczyszczacz powietrza.