
Ogromny żyrandol, pełen ornamentów obciąży mały salon, a prosty, mały żyrandol nie sprawdzi się w okazałym pokoju stołowym. Żeby oszczędzić sobie dylematów i zawodu, przeczytaj poniższe porady. Dowiesz się z nich na co zwracać uwagę, żeby dopasować żyrandol perfekcyjny do twego mieszkania.
By określić rozmiar żyrandola potrzeba odrobiny matematyki. Na początek zmierz wymiary wnętrza w cm. Każdy z tych pomiarów podziel na 30. Dodaj do siebie uzyskane wyniki. Sumę pomnóż przez 2,5. Zaokrąglony rezultat to proponowana szerokość twego żyrandolu. Jeżeli chodzi o żyrandol do jadalni, jego szerokość winna być o około 30 centymetrów mniejszą, niż szerokość stołu.
Pamiętaj jednak, iż styl jak też wizualna „ciężkość” żyrandola też wpływają na jego gabaryt. „Ciężkie” żyrandole zdają się troszeczkę mniejszymi niż te, które stworzone są z drobnych fragmentów. Zawsze korzystniej jest posiadać żyrandol troszeczkę nazbyt duży, niż zbyt mały.
Im wyższy sufit, tym większą może być wielkość żyrandolu. W korytarzu oraz w pokojach odległość żyrandola od posadzki winna wynosić przynajmniej 210 cm szacując od podłogi do spodu żyrandola. Lampa Dallas (zobacz) w jadalni z kolei musi wisieć ok. 70 centymetrów wyżej stolika (licząc do spodu żyrandola).
W większości wypadków wysokość żyrandolu możemy dostrajać, na przykład poprzez usuwanie ogniw w łańcuchu żyrandola ewentualnie poprzez przesunięcie ruchomego elementu jego „trzonu”.

Żyrandol winien pasować do stylu całego wnętrza. Na przykład żyrandol Reccagni Angelo (www) wykonany z setek błyszczących niczym diamenty szkiełek będzie wyglądał niedobrze w wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym, natomiast żyrandole z wentylatorem nie dosyć iż są nadzwyczaj praktyczne doskonale prezentują się w wielu pomieszczeniach w kierunku Vintage. Żyrandole z wentylatorem wspaniale sprawdzają się również w pomieszczeniach kawiarni i restauracji, umożliwiają bowiem właściwy nastrój jak też temperaturę.