Jak ewoluowały lampy stołowe?

Niewielu z nas ma świadomość, jak długą drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do dzisiejszego kształtu. Mawia się, że opanowanie ognia to symboliczny moment narodzin cywilizacji. Ludzkość pozbywała się lęku przed mrokiem i zimnem i rozwój ruszył do przodu. Światło w każdym okresie grało znaczącą rolę w ludzkiej innowacyjności.

Przez stulecia ulepszano technologie oświetleniowe, zjawisko trwa nawet współcześnie. Przyjrzyjmy się historii oświetlenia.Zaczęło się od płonącego kawałka drewna. Potem pochodnie udoskonalano, umieszczając na głownię łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kawałki skał, do których nalewano łój. Razem z knotem lampka ta była pierwotną świeczką. W starożytnych cywilizacjach wymyślono lampki oliwne. Nalewano ciecz z oliwek do wszelkiego kształtu naczyń i wkładano knot, zazwyczaj stworzony po prostu z kawałka sznurka. Zobacz też W lampkach używano też tranu. Zobacz W Średniowieczu używano w większości pochodni i świec. Świece robiono z wołowego tłuszczu. Znano je już o wiele wcześniej, ale okres największego ich użytkowania nastąpił po zagładzie Cesarstwa Rzymskiego. Jest to związane z używaniem ich do ceremonii religijnych, co dzieje się również współcześnie.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Wielka rewolucja nadeszła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pionierską lampę naftową. Równocześnie zaczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i droższych od naftowych, mimo to często zakładanych do oświetlania ulic. Nawet obecnie na wrocławskim Ostrowie Tumskim co wieczór są rozpalane przez latarnika.
W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tego momentu trzeba liczyć narodziny długiej doby elektryczności i upowszechnienia jasności. Zwróćmy uwagę, że często to, co niegdyś było bardzo użytecznymi i cennymi wygodami, dziś to zwykłe akcesoria dekoracyjne do domu. światło jest z nami ciągle i nikt sobie nie umie wyobrazić życia bez niego. Obecnie wybierając lampy stołowe, świeczniki i kinkiety zwraca się uwagę głównie na wygląd. Jakże ogromny krok od czasów płonącego kawałka drzewa!
Źródło elampy-oswietlenie