Jak najlepiej wykonać projekt oświetlenia w domu, żeby jak najlepiej spełniało swoje zadanie

Oświetlenie w naszym domach pełni bardzo różną rolę, dlatego też bardzo ważne jest jego należyte rozplanowanie. Podstawowym zadaniem, jakie pełnią lampy, jest zapewnienie światła w taki sposób, żeby dało się normalnie mieszkać.

Lampy

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną funkcją, dla większości nie mniej ważną, jest funkcja dekoracyjna. I można tu powiedzieć zarówno o świetle, które elegancko może podkreślić niektóre elementy wyposażenia albo dać odpowiedni nastrój, ale również o lampach, które odpowiednio dobrane stanowiły będą jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Tu ważne jest dobranie lampy do charakteru i stylu danych pomieszczeń, z tego też powodu lampy powinno się wybierać dopiero po uzgodnieniu, jaki styl dane pomieszczenie będzie posiadać. Jeżeli ktoś będzie miał w pokoju stare, stylowe meble, to na pewno nie będą tam pasować nowoczesne lampy z kryształami, za to do szkła albo stali nadawać się nie będą stylowe, bogato zdobione lampy salonowe (). Na szczęście wybór oświetlenia w sklepach jest tak duży, że każdy bez problemów coś odpowiedniego dla siebie będzie mógł znaleźć.

Oświetlenie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Biorąc się za realizację oświetlenia trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. W praktyce każde z pomieszczeń pełni inną rolę i będzie też potrzebować odmiennych lamp. W salonach doskonale sprawdzają się duże lampy, umieszczone centralnie. Powinny one zapewnić odpowiednią ilość światła aby oświetlić całe pomieszczenie, z tego też powodu często mogą one mieć kilka żarówek i system kontroli ich włączania. Niektórzy właściciele mieszkań łączą rolę oświetlenia z zagwarantowaniem dobrego przepływu powietrza, i kupują żyrandole z wentylatorem ().

Dobrze dopasowane do wnętrza nie tylko będą stanowić element dekoracji, ale również zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. W łazienkach mogą się przydać dwa źródła światła, jedno na górze oświetlające powierzchnię pomieszczenia, a drugie przy lustrze. Podobnie może być w kuchni, w niej dodatkowa lampka może się bardzo przydać nad blatem roboczym, oświetlając dokładnie miejsce przyrządzania posiłków.