Jak poprawnie oświetlić mieszkanie?

Światło decyduje nie tylko o tym, w jaki sposób spostrzegamy otoczenie, lecz także jak się w nim czujemy. Jak czujemy dane wnętrze, czy ono ginie w mroku, czy może zaprasza swym blaskiem. Oświetlając własny domek albo mieszkanie wskazane jest podjąć trud właściwego wyboru świateł. Ten artykuł ma pomóc w tym nigdy nie prostym zadaniu.

oświetlenie sypialni

Autor: Opera Cadet
Źródło: http://www.flickr.com
Wyznaczniki wyboru właściwego oświetlenia: Zastosowane lampy muszą zapewniać należytą ilość blasku. Ta niezbędna liczba światła zmienia się jednak zależnie od działań przeprowadzanych w pomieszczeniu. Przykładowo do czytania wymagany jest poziom 300lx, a do działań bardziej dokładnych, w rodzaju robota igłą, klejenie drobnych elementów 750lx. Natomiast wypoczynek, czy oglądanie telewizji winno odbywać się przy znacznie mniejszej ilości światła, rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów. Wskazane jest zatem nie ograniczanie się do jednego punktu oświetlającego pomieszczenie, lecz w zależności do potrzeb stosowanie paru osobno załączanych dla przykładu kryształowy żyrandol, ponadplanowa lampa, plafony oraz lampy stojące do oświetlenia punktowego – takie lampy wiszące dla dzieci to rozumiem.

Światło powinno być efektywne. Oznacza to takie zaprojektowanie rozlokowania punktów świetlnych, aby spełniały swe zadanie. Np. oświetlenie toalety powinno być skoncentrowane na zwierciadle, bo tam wymagana jest najogromniejsza precyzja przy makijażu bądź de makijażu twarzy. W kuchni zaś nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie bądź blacie, który zazwyczaj jest przy ścianie, swoją osobą zasłanialibyśmy. Dlatego też stosuje się ponadprogramowe oświetlenie montowane do wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia zaświadcza również możliwość jego sterowania. Aktualnie możliwe jest sterowanie oświetleniem z pilota, lub zainstalowania detektorów ruchu. Istnieją „inteligentne” oprawy, które jasność swojego świecenia dopasowują do ilości panującego oświetlenia dziennego (kryształowy żyrandol).

lampa

Źródło: pixabay.com
Oświetlenie winno być energooszczędne. W sklepach z oświetleniem jest coraz więcej opraw wyposażanych w świetlówki, źródła światła dające powyżej czterokrotnie więcej światła, niż tradycyjne żarówki (przy tej samej sile lampy). Tanie oświetlenie to z całą pewnością żarówki LED Forma opraw oświetleniowych powinna być dostosowana do aranżacji pomieszczenia, do stylu dominującego w domku. Oświetlając pokój malucha należy zakupić lampy wiszące dla dzieci (pościel dziecięca 140×200) (lampytanie.pl). Oprócz tego pamiętać musimy o odpowiednim oświetleniu miejsca do nauki.