Jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz

W jaki sposób sobie pościelisz, tak się wyśpisz, mówi stare porzekadło. Nocny odpoczynek przyczynia się do dobrego nastroju, poprawia wydajność w ciągu dnia oraz bez wątpliwości wpływa na odczuwaną jakość życia. Dlatego dobry, kojący sen ma olbrzymie znaczenie. Powstaje zapytanie: w jaki sposób zadbać o komfort w czasie snu?

Łóżko z pościelą

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
W łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia, czyli w przybliżeniu 20 lat. Warto więc zadbać, żeby miejsce, w którym zaczynamy oraz kończymy dzień, sprzyjało relaksowi oraz regeneracji sił. Komfort, rześkie powietrze, należyta temperatura, komfortowy materac a także pościel, owe czynniki sprzyjają relaksowi.

Aby sen był bardziej efektywny, warto postawić na coraz bardziej popularną pościel wełnianą. Wiele obserwacji a także doświadczeń pokazuje, iż pościel wełniana posiada cechy, mogące w sposób pozytywny wpływać na sen, ale również na zdrowie człowieka. Jedną z najistotniejszych cech wełny, a co się z tym wiąże produktów z niej wykonanych, jest jej higroskopijność. Wełna ma dużą zdolność wchłaniania i utrzymywania wody asymilowanej z otoczenia. Wbrew pozorom pościel wełniana sprawdzi się nie wyłącznie zimą. Dzięki naturalnym właściwościom włókien wełnianych, pościel dostosowuje się do warunków atmosferycznych. Reagując na zmiany temperatury wełna kurczy się, gdy jest chłód oraz rozpręża, kiedy robi się ciepło. Ta naturalna termoregulacja sprawia, iż pościel wełniana ogrzeje nas w zimie, natomiast w lecie sprawi, iż nie obudzimy się spoceni. Więcej na .

Pościel z satyny bawełnianej

Autor: Calvado.pl
Źródło: Calvado.pl
Ponadto pościel wełniana nadaje się dla uczuleniowców (poza niedużą liczbą osób uczulonych na wełnę). Nie zatrzymuje wilgotności, a jej antyalergiczne działanie możliwe jest dzięki lanolinie, która pokrywa każdy włos, chroniąc go przed zabrudzeniem jak też rozwojem bakterii jak też roztoczy.

Najbardziej popularna wełna pochodzi od owiec merynosowych. Najliczniej hoduje się je w Australii i w Nowej Zelandii. Runo tych owieczek jest giętkie, delikatne i cienkie. Wełna owcza wpływa pozytywnie na organizm człowieka, eliminuje szkodliwe dla organizmu człowieczego jony dodatnie, zastępując je jonami ujemnymi. Spanie (zobacz tanie materace kraków) w takiej pościeli pomaga na przykład na reumatyzm. Jednakże z wełny wykonuje się nie tylko kołdry i poduszki, ale także śpiwory dla dzieci, bamboszki czy poduszki na krzesła ogrodowe – .