Jak tłumaczy się niektóre tradycje świąt Bożego Narodzenia? Czy na pewno wiemy skąd się one wzięły?

Świąteczne tradycje są czymś tak zakorzenionym w naszej kulturze, że nad niektórymi z nich wcale się nie zastanawiamy, tylko podtrzymujemy je niemal bezwiednie. Tak jest jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia, kiedy to ilość różnych ozdób czy zwyczajów świątecznych jest faktycznie duża.

Warto jest znać znaczenie przynajmniej części z nich,

ozdoba choinkowa

Autor: makelessnoise
Źródło: http://www.flickr.com

by nie być zaskoczony choćby przez nasze dzieci będące ciekawe, jakie historie są związane z choinką czy z rozkładaniem siana pod obrusem.
Ubieranie choinki to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych. Swego rodzaju symbol świąt. Gdy następnym razem będziemy ubierać takie drzewko oraz wieszać bombki (sprawdź koniecznie – bombki styropianowe) choinkowe zielone, np. , warto zdawać sobie sprawę jaka jest historia świątecznego drzewka. Tradycja ta jest przedchrześcijańska oraz wiąże się z ludowym kultem drzewa wiecznie zielonego, jakie symbolizuje życie jak i odradzanie się. Interesujące jest to, iż choinki na początku były powszechne w religii protestanckiej w Niemczech. Później tradycja ta została przeniesiona do Polski w czasie zaborów właśnie przez protestantów. Dawniej ozdabiano drzewko ciastkami, owocami, orzechami czy ozdobami z papieru.
Jeżeli chodzi o sianko pod obrusem tu historia jest równie ciekawa, gdyż na początku siano słano na cały stół, na jaki kładło się potem obrus. W niektórych częściach Polski siano kładło się nawet na całej podłodze. Symbolizuje ono ubóstwo, w którym narodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w który czasami ubiera się dzieci do jasełek również warty jest omówienia, zobacz przykład: strojemikolaja.pl/stroj-aniolka/prod_51.php. Anielskie skrzydła nie są do latania, to bardziej symbol wznoszenia się do Boga. Same anioły symbolizują czystość, nieskalanie czy nieśmiertelność.

Znana tradycja pozostawiania jednego nakrycia przy kolacji wolnego

dekoracje w domu

Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com

dawniej oznaczało miejsce dla nieżyjącego członka rodziny, jakiego przy stole brak. Dziś jest to miejsce dla nieoczekiwanego gościa, który może zjawić się bez zapowiedzi, a jakiego trzeba według tradycji przyjąć. Pasterka natomiast odprawiana o północy symbolizuje przybycie do Betlejem pasterzy i oddania przez nich hołdu małemu Jezusowi.
Pierwsza gwiazda, na którą oczekujemy by zasiąść do stołu symbolizuje gwiazdę Betlejemską, która pojawiła się na niebie podczas narodzin Jezusa. Zgodnie z przekazem Biblii właśnie tą gwiazdę spostrzegli Trzej Królowie, jacy poszukiwali miejsca przyjścia na świat małego Mesjasza.