Jak udekorować okno?

Zdobienie okien to sfera, która od jakiegoś czasu przeżywa renesans. Podziwiane do tej pory w kinematografiach kostiumowych wyszukanie przybrane okna, po PRL-owskiej powszedniości wkraczają nie wyłącznie do naszych salonów, ale również do alków, pokoi dzieciaków lub kuchni a także toalet, które przestają już być „ślepe”.
Otwór okienny jest naczelnym źródłem światła, ważne zatem, ażeby ozdabiające je materiały również korygowały naturalne oświetlenie mieszkania.

I tak, okno wychodzące na południe sprawi, iż przy świetnej pogodzie pomieszczenie będzie narażone na nadmierne nasłonecznienie – w takowym przypadku korzystne okażą się rolety z tkanin całkowicie zaciemniających. Jeśli jednakże upiększamy okno skierowane ku północy – a tym samym wnętrze, w którym daje się we znaki niedobór naturalnego światła – wskazane jest skorzystać z tkanin przejrzystych, które nie ograniczą dodatkowo ilości promieni słonecznych naturalnie oświetlających nasze wnętrze. Nie bójmy się stosować materiałów przysłaniających w salonach umeblowanych w jasnych barwach. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt nie musimy montować rolet w ciemnych zabarwieniach. W przypadku tkanin przysłaniających odcień nie ma znaczenia – identycznie dobrze sprawdzają się modele granatowe, jak także białe firanki haftowane. Doskonale sprawdzają się też firanki (oferta firan hotelowych, sprawdź tutaj: firany hotelowe) haftowane.
Komoda, sypialnia

Autor: Bruno Piombini
Źródło: Bruno Piombini

grafika

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Wybór okazałych karniszy jak też ozdobnych firan do minimalistycznego pomieszczenia może okazać się niezwykle ryzykowny. W aranżacjach utrzymanych w duchu nowoczesnym najlepiej sprawdzają się rolety, które stawiają głównie na funkcjonalność. Jeżeli zależy nam na ozdobnym efekcie, wyselekcjonujmy te okraszone zwracającym uwagę wzorem a także fakturą.

Jeżeli jednakże jesteśmy przywiązani do tradycyjnych firan – zdecydujmy się na rolety wykonane z cienkich, eterycznych, przezroczystych materiałów, przykładowo organzy. Współcześnie sklepy oferują również zasłony młodzieżowe w rozmaitych wzorach jak też kolorach.