Jak wybrać odpowiednie listwy do podłogi, które dobrze wyglądają i spełniają swoje funkcje

W czasie wykańczania mieszkania, jednym z najistotniejszych elementów jest podłoga. Gdy zdecydowaliśmy się na przykład na panele, niezbędne jest również przymocowanie odpowiednich listew przypodłogowych. Listwy przypodłogowe nie tylko są bardzo istotne ze względów estetycznych, ale także mogą spełnić inne funkcje. Możemy na przykład schować za nimi rozmaite przewody elektryczne, które musimy przeprowadzić przez całe pomieszczenie.

Drzwi techniczne Guardia

Autor: INVADO
Źródło: INVADO
Dzięki nim możemy zamaskować nieładnie wyglądające szczeliny między ścianą a zamontowanymi panelami. Listwy podłogowe muszą być dopasowane przede wszystkim do odcienia podłogi a także jej faktury, tak by stanowiły z podłogą jednolitą całość. W sklepach oferowane jest kilka rodzajów listew. Jeśli mamy problemy z krzywymi ścianami, możemy zakupić listwy przypodłogowe z gumkami, które Możemy idealnie dopasujemy do każdej ściany. Bardzo wytrzymałe będą te, które są mocowane na kołkach, do przyległej ścian. W tym przypadku jednak, prosta ściana jest niezbędnym elementem, żeby takie listwy wyglądały dobrze tudzież były odpowiednio dopasowane – tutaj.

Oprócz koloru podłogi możemy również dobrać listwy do koloru drzwi. Nieważne czy wybieramy drzwi techniczne albo zrobione z drewna, powinny być stosunkowo podobne fakturą tudzież kolorem tak samo do podłogi jak tez do zakupionych listew. Obecnie najczęściej wykorzystuje się proste listwy, jakiś czas temu niezwykle modne były listwy z tak zwanym „brzuszkiem”, które nadal można znaleźć w wielu domach.

Listwy robione są z drewna bądź tworzyw sztucznych, które imitują drewno. W przypadku podłogi z drewna najładniej będą wyglądać również listwy wykonane z drewna. Tworzywa sztuczne bardzo źle komponują się z naturalnym drewnem, z jakiego zrobiona jest podłoga.

Wybierając listwy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę głównie na ich cechy użytkowe. Wygląd również jest istotny, jednakże głównym ich zadaniem jest ukrywanie nieestetycznych szczelin dylatacyjnych. Listwy dopasowujemy pod kolor podłogi (sprawdź wylewki anhydrytowe wolplan wrocław) a także drzwi, a w przypadku naturalnych drewnianych podłóg wybieramy również listwy z naturalnego tworzywa.