Jaką grubość mogłaby mieć najcieńsza sklejka lotnicza oraz do czego może być stosowana?

Sklejka jest bardzo popularnym i często wykorzystywanym surowcem. Jest stosowana w przemyśle meblarskim czy też modelarstwie. Można by ją dosyć łatwo formować, co pozwala na wykonywanie wielu różnych elementów.

wodoodporna sklejka lotnicza

Autor: INSTAL-PROJEKT
Źródło: INSTAL-PROJEKT
Jej specjalny rodzaj, sklejka lotnicza, jest bardzo odporna, ponieważ jest produkowana z bardzo dużą precyzją. Jej poszczególne warstwy klejone są przy pomocy wodoodpornego kleju. Bardzo istotny jest fakt, że wodoodporna sklejka lotnicza może posiadać zaledwie 0,4 mm grubości i być złożona z aż 3 warstw drewna. Zazwyczaj wytwarzane jest ono z brzozy. Pomimo specyficznej nazwy, sklejka ta dosyć rzadko jest używana w przemyśle samolotowym. Jest ona stosowana przy remontach starych szybowców lub do tworzenia w mniejszym stopniu ważnych elementów.
Produkcja takiej sklejki opiera się na początkowej obróbce hydrotermicznej, oczyszczaniu z łyka, a potem m.in. przecinaniu oraz łączeniu poszczególnych płatów. Gotowa sklejka lotnicza charakteryzuje się najwyższą klasą wykonania oraz dosyć małym ciężarem. Taka sklejka ma jasny Kolor, jednolitą barwę i gładką powierzchnię. Jest niezwykle prosta w obróbce i niezwykle odporna na odkształcenia. Wykorzystywana do jej produkcji żywica fenolowa charakteryzuje się wysoką odpornością na oddziaływanie zimnej oraz gorącej wody. Niezwykle ważny jest też fakt, że wodoodporna sklejka lotnicza jest wytrzymała na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Może być produkowana w trzech klasach jakościowych i ma pozorną gęstość ok. siedmiuset kg/m3.

Sprzedawana jest także jako sklejka modelarska w różnych rozmiarach w zakresie od ok. 1,2 do 1,5m.

To świetnie, że chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat. Wówczas przejdź do treści (https://canadia.pl/beton-dekoracyjny/), a dowiesz się różnych wiadomości i uzyskasz wiedzę na wiele tematów.

Jej cena jest zależna od grubości oraz wielkości płyty. modelarze oraz firmy z meblami i tak ją kupują.