Jakie są najpopularniejsze typy fototapet? Jakie z nich dobrze znoszą wilgoć?

Chcąc zastosować we własnym mieszkaniu z roku na rok bardziej lubiany rodzaj dekoracji, jakim jest fototapeta, dobrze jest zastanowić się, jakiego rodzaju materiału użyć. Co jest do wyboru?

Rodzajów materiałów, z których wykonuje się fototapety jest dość dużo. Różnią się choćby gramaturą, jaka przekłada się również na trwałość. Surowiec można na przykład dopasować korzystając z rad doświadczonych sprzedawców. Jednak warto wiedzieć również coś na ten temat samemu. Są trzy najbardziej popularne typy fototapet.

Pierwszym rodzajem dość popularnym jest ta wykonana z papieru – aranżacja. To takie ekonomiczne rozwiązanie, gdyż, jeżeli interesują nas fototapety sepia, to takie z papieru na pewno okażą się tańsze od innych typów. Papier taki powleka się często cieniutką warstewką PCW. Nie jest zbyt gruba, a oprócz tego średnio wytrzymała na dużą wilgotność w pomieszczeniach. Nie reaguje za dobrze na wycieranie mokrą szmatką. Doskonale sprawdzi się na pewno tam, gdzie mamy sucho oraz, gdzie nie będzie dotykana. Na ścianach, gdzie nie będzie narażona na brud. Podłoże musi być bardzo gładkie. Ewentualne nierówności będą widoczne na takiej fototapecie. Taki materiał musimy układać z wielką starannością, gdyż raz położony będzie raczej trudny do poprawienia.

fototapeta w łazience

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Fototapety wykonane z lateksu z kolei są bardziej trwałe od tych papierowych. Taki lateksowy materiał sprawia, że barwy się bardziej żywe. Świetnie wychodzą zdjęcia, wyglądają całkowicie realnie. Fototapeta mur, którą chcielibyśmy umieścić na ścianie na pewno będzie prezentowała się doskonale. Znajdziesz ją na stronie Ten materiał jest już trochę grubszy, z tego względu powierzchnia ściany nie musi być aż tak perfekcyjnie gładka. Jest odporniejsza na czyszczenie (pranie dywanów kraków) czy wilgoć. Kiedy weźmiemy pod uwagę jakość do ceny, to jest to dobry wybór.

Dość popularna jest także fototapeta winylowa. Jest bardzo gładka i najtrwalsza z powyższych dwóch typów. Jakość druku możemy otrzymać świetną. Jest niesamowicie wytrzymała na wilgoć jak i na szorowanie. Nadaje się do kuchni, gdyż jest także odporna na tłuste plamy. Idealna będzie również do łazienki. Ciekawą rzeczą jest możliwość wyboru różnych jej typów powierzchni. Na przykład taką przypominającą piasek, albo całkowicie gładką. Z tego względu na przykład fototapeta mur może wyglądać bardziej realnie. Jest ona bardziej gruba od powyższych dwóch typów, z tego względu nadaje się nawet na ściany, które nie są perfekcyjnie gładkie.

Gdy będziemy zastanawiać się nad właściwym wyborem, to na pewno wziąć należy pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, w którym chcemy by się znajdowała. Gdy chcemy powiesić na ścianie ładne zdjęcie, to ważny jest także realistyczny efekt, jaki nie w każdym typie fototapet jest możliwy do uzyskania. Jakość tego typu zdjęcia, będzie na pewno inna, gdy sprawdzimy ją na różnych materiałach. Warto o takich rzeczach pamiętać.