Jakie typy drewnianych półproduktów używa się często? Które z nich wykorzystuje się często w meblarstwie?

Na co dzień zdarza nam się używać rożnych drewnianych surowców. Tak płyt, jak również desek o najróżniejszej konstrukcji. Bez nich nie mogłyby powstać meble, lub też części konstrukcji domów byłyby trudne do zrobienia. Jakie są te bardziej znane typy surowców drewnianych?

płyty stolarskie

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z typów jest drewno klejone. Jest dobre podczas tworzenia konstrukcji. Ma duży stopień wytrzymałości. Tego typu surowiec powstaje, jak jego nazwa wskazuje ze sklejonych fragmentów drewna. Już podczas klejenia można je dowolnie formować. Nadając kształt, jaki byłby trudny do otrzymania w przypadku litego drewna. Fornir z kolei to cienka okleina drewniana, którą nanosi się na mebel z zewnątrz. Stosuje się do jego wyrobu drewna bardziej szlachetnego, które ma piękny przekrój. Dzięki fornirowi mebel otrzymuje piękny wygląd.

Zaintrygował Cię ten opis? Zajrzyj więc do następnego artykułu i czytaj dalej (http://www.reling.pl/pl/p/Cargo-midi-boczne-Maxima-EVO-15-Rejs-/854) tak długo, jak zechcesz o ciekawiących Cię zagadnieniach.

Może być zrobiony ze zwykłej sklejki, jednak dzięki fornirowi na jego powierzchni widoczne są ładne słoje drewna. Interesujące publikacje: .

Płyty stolarskie były używane do wytwarzania mebli już dość dawno temu. Gdy przekroi się taką płytę widzimy odznaczający się środek, jaki składa się z połączonych kawałków drewna. Od zewnątrz z kolei wszystko przykryte jest obłogiem. Płyty stolarskie są często wykorzystywane do robienia mebli. Płyta wiórowa z kolei to całkiem ekonomiczny surowiec. Powstała ona na skutek sprasowania drzewnych wiórów, trocin jak również innych niewielkich fragmentów drewna. Takie wyroby można zaobserwować na co dzień, choć z reguły nie zwracamy na nie nawet uwagi. Teraz już będziemy wiedzieli z czego przykładowo zrobione są domowe sprzęty. Dla zainteresowanych: więcej.
Posted in Bez kategorii