Jakiego rodzaju powierzchnie można ozdabiać metodą decoupage?

Żeby upiększyć przedmioty w takiej technice, trzeba zaopatrzyć się w profesjonalne materiały oraz specjalne narzędzia. W dobrych papierniczych sklepach, dostać moglibyśmy specjalistyczne farby, kleje i lakiery do takiej techniki.
Wszelkie produkty bazowe dobierać należy zależnie od rodzaju płaszczyzny, która będzie dekorowana techniką decoupage.

decoupage

Autor: Dire Italia
Źródło: Max-Fliz
Inną bazę zastosujemy w wypadku drewna, a inną, kiedy dekorujemy powierzchnię metalową lub ceramiczną. Do przedmiotów drewnianych stosowane są specjalistyczne farby gruntowe, które łączą farbę z podłożem. Powierzchnie z metalu wymagają antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza używana jest farba (zobacz: farby kredowe do drewna) akrylowa bądź tynk akrylowy. Podkład akrylowy niezwykle prędko schnie oraz niezwykle prawidłowo wiąże się z olejnymi farbkami oraz farbami wodnymi. Fundamentalnymi produktami, w które musimy się wyekwipować, są to specjalistyczny klej do serwetek i usuwalny klej w sprayu. Klej do serwetek służył będzie również do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w sprayu potrzebny będzie do podtrzymywania serwetek na ozdabianej powierzchni. Do klejenia można również używać typowego kleju poliwinylowego, ale trzeba go najpierw rozrzedzić wodą, żeby można go było łatwo rozprowadzać na płaszczyźnie.
Do metody decoupage jest używany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny i lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest łatwy do nakładania oraz prędko schnie. Najlepiej używać taki lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier gęsty i jest wytrzymały na ciepło, z tego powodu znakomicie nadaje się na powłokę wykańczająca oraz powłokę zabezpieczającą. Z czasem lakier ten przybiera żółty kolor, co nadawać może interesujący efekt postarzenia. Lakier emulsyjny nakładany jest na pomalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego koloru.

Ten lakier można wykonać samodzielnie. Rozmieszać należy równe części farby oraz kleju poliwinylowego lub akrylowego lakieru na bazie wody oraz dodać dwie części wody. Ponadto w decoupage używane są lakiery wykańczające w płynie lub w żelu.