Jakim sposobem prawidłowo dostosować oświetlenie w domu

Od światła sztucznego zależy nasze samopoczucie, chęć do pracy, tężyzna fizyczna, a nawet stan finansów. Dlatego dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo dobrać żarówki, halogeny czy ledowe diody. Droga prowadząca do poprawnego oświetlenia domu zaczyna się już w sklepie. Większość z nas, kupując żarówki, nie zwraca uwagi na ich temperaturę barwową i wskaźnik oddawania barw. A to jedne z najważniejszych parametrów, jakie przesądzają o tym, jak się czujemy w konkretnym oświetleniu.

lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Temperaturę barwową wybiera się pod kątem przeznaczenia wnętrza. Tam gdzie pracujemy, najlepiej sprawdza się światło białe czy chłodno białe, które służy koncentracji. Do sypialni lub usługi przewozowe Wrocław pokoju dziennego korzystniej jest dobrać światło o barwie ciepłej, albowiem działa relaksująco. Jeszcze do niedawna światło ciepłe zapewniała tylko zwykła żarówka, więc niechętnie instalowaliśmy w mieszkaniach świetlówki świecące barwą zimną. Na szczęście nowoczesne źródła oświetlenia mają już większą skalę temperatury barw. Jakim sposobem upewnić się, jakie światło emituje dioda? Wystarczy pamiętać, iż ciepłą barwę zapewniają żarówki poniżej 3300 K, oświetlenie obojętne – do 5300 K, a zimne – powyżej 5300 K. Kolejnym czynnikiem, który dobrze jest uwzględniać nabywając lampy Markslojd (czytaj więcej), jest wskaźnik oddawania kolorów (Ra). To zdolność wysyłanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych obiektów. Im większa wartość Ra (maksymalna 100), tym kolory będą lepiej oddawane. W domowych warunkach wystarczy, gdy Ra wynosi ok. 80. Wraz z wycofaniem klasycznych żarówek popularność pozyskuje światło LED. To rozwiązanie pojawiło się zaledwie kilka lat temu, jego walorem jest energooszczędność. Ledy zużywają aż o osiemdziesiąt proc. mniej prądu od żarówek, rzadziej powinniśmy je wymieniać, bowiem mogą pracować nawet kilkanaście lat! Niestety, trzeba za nie sporo uiścić. Nie wszędzie wykorzystanie żarówek energooszczędnych się sprawdza. Nie warto ich używać w pomieszczeniach, w jakich rzadko przebywamy.

lampki świąteczne

Źródło: pixabay.com

W przeciwieństwie do klasycznych żarówek częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność. Nie wystarczą odpowiednie żarówki, należy jeszcze rozważyć ich rozmieszczenie. W każdym wnętrzu powinno być kilka źródeł światła (lampy stojące, stołowe, zwisające lampy włoskie – więcej na ten temat) – im jest ich sporzej, tym większe możliwości modelowania powierzchni. Dzięki łatwym sztuczkom możemy niektóre fragmenty wystroju wyeksponować, natomiast dalsze ukryć. Mało tego właściwie dopasowane oświetlenie powiększa optycznie wnętrze. Wystarczy np. skierować intensywne jasne światło na sufit. Jeżeli idzie o oświetlenie świąteczne, tutaj także możemy wybierać spośród diod led i tym samym oszczędzić.