Jakimi elementami publiczne łazienki różnią się od łazienek domowych, jakie powinno być ich główne wyposażenie.

Łazienki w publicznych czy handlowych obiektach znacząco mogą się różnić od tych w mieszkaniach. Tak naprawdę sprowadzone są one do funkcji WC, ponieważ przeważnie nie będzie w nich pryszniców i wanien. Będzie za to trochę więcej kabin i pisuarów, czasami nawet więcej niż dwadzieścia. Wynika to z faktu, że w obiektach tego typu przeważnie znajduje się dużo ludzi i jeśli byłyby tylko dwie kabiny to mogłoby się w pewnej chwili zrobić nieco ciasno i zaczęły by się robić kolejki. Kabiny są z reguły rozdzielane lekkimi ściankami, które mają zapewnić odpowiedni poziom intymności i dyskrecji, lecz nie zajmującymi dużo miejsca.

Tego typu łazienki publiczne najczęściej składają się z dwóch pomieszczeń, w jednym umieszczone są właśnie kabiny i pisuary, natomiast drugie jest przeznaczone wodę tylko na określony okres czasu, a potem zamykają ją automatycznie. Mogą być albo ręczne, w nich należy wcisnąć guzik, albo automatyczne, w takim przypadku ich pracą steruje czujnik znajdujący się pod spodem.

Ogródek skalny

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Następnym istotnym elementem wyposażenia publicznych łazienek są plastikowe dozowniki mydła. Powinny się one charakteryzować dwoma ważnymi rzeczami, to znaczy łatwością obsługi i dużą wytrzymałością. Z pewnością niejeden z nas miał kiedyś pecha trafić na urządzenie, przy którym musiał się zastanowić, w jaki sposób otrzymać mydło. A jeżeli nieodpowiednio się za to zabrał, to bywało, że taki sprzęt nie wytrzymywał szukania.

Spodobał Ci ten tekst? To świetnie, sprawdź stronę listwa podokienna pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na podobny temat.

Przeważnie dozowniki mają postać niewielkiego pojemnika wypełnionego mydłem, zawieszonego na ścianie nad umywalką. W dolnej jego części umieszczona jest niewielka dźwigienka, której pociągnięcie powoduje, że mydło wydostaje się na zewnątrz. Na zakończenie pamiętać też należy o tym, że użytkownicy łazienek powinno w jakiś sposób wysuszyć swoje ręce. Tu sposobów jest kilka.

W wielu przypadkach w łazienkach można spotkać ręczniki z papieru, jakie wprawdzie są wygodne i praktyczne, jednak dość drogie. Innym pomysłem są plastikowe suszarki do rąk, włączają się one po podłożeniu mokrych dłoni pod umieszczony w dolnej części otwór i za pomocą gorącego strumienia powietrza dokładnie mogą je wysuszyć – na suszarki do rąk plastikowe.