Jeżeli jesteś rodzicem dzieciątka, które właśnie zaczęło raczkować lub chodzić, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że nie jest prosto zatroszczyć się o bezpieczeństwo takiego malucha

Normalnie nie przywiązujemy szczególnej uwagi do przedmiotów, takich jak noże, wystające kanty czy też szkło w domu. To wszystko wydaje nam się niemal naturalne. Otwierając szufladę z ostrymi narzędziami przeważnie tylko wyjmujemy z niej to, co jest nam potrzebne. Nie tracimy czasu na zastanawianie się nad niebezpieczeństwem, jakie mogłoby stanowić niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie młotka albo obcęgów.

wykorzystanie szkła

Autor: Gord Webster
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko się zmienia w momencie,kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko. Na początku poród, następnie bezsenne noce, pieluszki, zupki, pierwsze siusiu do nocniczka, aż w końcu pierwsze kroki. W tym momencie wszystko wydaje się jeszcze bardziej skomplikowane. Szkło w domu okazuje się nagle jakimś problemem . Wystarczy bowiem na chwilę się zagapić, aby maluch ściągnął ze stołu kubek, wazon (zobacz – galeria decor wazon ceramika) albo porcelanową figurkę. Jesteśmy zmuszeni, by cały czas czuwać, aby nasze dziecko nie spowodowało w domu zbyt dużych szkód, ale przede wszystkim, aby nic mu się nie stało. Dobrze więc zastanowić się, w jaki sposób możemy sobie ułatwić tego typu zadanie. Będziemy dzięki temu spokojniejsi, a nasze dziecko będzie o wiele bardziej bezpieczne. Pierwszą zasadą jest odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów w naszym domu. Nawet jeśli miałoby się to wiązać z poważnym przemeblowaniem, jako rodzice, powinniśmy podjąć to wyzwanie.

kuchnia

Autor: anhhang
Źródło: http://www.flickr.com
Warto ponownie przemyśleć, w jak sposób poukładać noże i widelce, narzędzia robocze, delikatne ozdoby albo lekarstwa, tak aby dziecko nie mogło się do nich dostać. Szkło w domu najlepiej schować w tym wypadku do kredensu z przezroczystymi drzwiczkami. Wówczas zatroszczymy się jednocześnie o aspekt estetyczny. Sztućce, kubki i szklanki przełóż do najwyższych szafek kuchennych. W szufladach oraz na najniższych półkach powinny znajdować się plastikowe miski, deski do krojenia, drewniane łyżki oraz garnki. Dodatkowo możesz zabezpieczyć szuflady oraz szafki przed otwarciem specjalnymi klipsami, albo po prostu sznurkiem bądź gumką recepturką. Narożne części stołów i blatów zakryj też sylikonową nakładką. Na rynku można znaleźć też skrzynie na narzędzia, otwierane na kod. To niezwykle praktyczna funkcja, która okaże się jeszcze bardziej przydatna w przyszłości, kiedy nasze dziecko będzie miało 3, 5 albo 7 lat.