Każdy z nas pamięta z pewnością meble wykonane ze sklejki, ale ich zastosowanie jest o wiele większe

Różnego typu dykty często nie cieszą się popularnością, bo błędnie kojarzymy je jedynie z peerelowskimi meblościankami.

masaż relaksacyjny

Autor: RelaxingMusic
Źródło: http://www.flickr.com

reprodukcja obrazu Pierre-Paul Ruben

Autor: Institutnationaldhistoiredelart‎
Źródło: http://www.flickr.com
Sklejka ma bardzo duże zastosowanie. Zazwyczaj ludziom kojarzy się tylko z niskiej jakości meblościankami z okresu Polski Ludowej. Jednakże to nieprawdziwe skojarzenie. Ważne wydaje się być, żeby poznać całościowe spektrum możliwości, które daje nam ten typ tworzywa. Bywa ona robiona z różnych gatunków drewna. Jej zewnętrzne powłoki mogą być wykonane nawet z dość rzadkiego afrykańskiego drzewa. Najważniejsze wydaje się być to, że warstwy wewnętrzne są najczęściej wykonane z najtańszej brzozy lub sosny. Wówczas deska prezentować się będzie niczym stuprocentowy dąb albo buk, a będzie zdecydowanie tańsza oraz lżejsza. Owszem, sklejki są najczęściej stosowane do produkcji mebli. Jednak o wiele częściej znajdziemy je teraz w budownictwie (stropy), w produkcji opakowań (skrzynie) oraz w produkcji zabawek. Ich zastosowanie doprawdy jest ogromne i zobaczymy je w wielu działach przemysłu. Sklejka często ma wiele warstw, ale jej szerokość może się w dużej mierze wahać od 3 do nawet 40 mm. Zwykle na sklejkach można też znaleźć informację, że jest ona odporna na wodę. Trzeba tutaj jednak wyjaśnić, że drewno zazwyczaj nasiąknie wodą.

Chodzi tu po prostu o klej, który jest używany do sklejania poszczególnych warstw.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz tutaj? To oczywiście zbliżona tematyka, więc niewątpliwie sugerowane materiały również są godne sprawdzenia.

Nie napęcznieje on więc od wilgoci i nie sprawi, że na zewnętrznej powłoce sklejki pojawią się wybrzuszenia. Warto o tym pamiętać w czasie zakupów.