Korzystnie inwestować w nowoczesne oświetlenie, a jest nim z pewnością technologia LED. Co warto wiedzieć?

Oświetlenie LED jest nowoczesne i niezawodne, tak więc korzysta z niego coraz więcej osób. Tradycyjne żarówki już definitywnie odchodzą do przeszłości, ponieważ LED to zdecydowanie większa ilość korzyści – krótko, ale przede wszystkim długofalowych. Co jednak warto wiedzieć w tym temacie?

Ażeby taśma LED funkcjonowała odpowiednio przez długi czas, trzeba zagwarantować jej właściwość temperaturę pracy wybranie poprzez dobranie właściwej klasy produktu do danego zastosowania. Przed Państwem krótki przewodnik, do którego wykorzystania najkorzystniejszy jest dany typ taśmy.

Pierwsza z nich taśma IP20 to typ o zabezpieczeniu w standardzie ip20. Przydaje się wszędzie w tych miejscach, gdzie nie będzie doświadczała bezpośredniego kontaktu z wodą. Sprawdzi się więc idealnie na sufitach, również w łazience. Co interesujące, tej samej taśmy użyjemy, kiedy będzie ona narażona na zalanie stałe. Trzeba ją jednakże wtedy zabezpieczać profilem aluminiowym. Tylko taśmę ip20 można wykorzystać do profili aluminiowych, frezów i innych miejsc, w których odprowadzanie ciepła będzie ograniczone. Nie możemy zapomnieć, że takim miejscem jest także sufit w pomieszczeniu, jako miejsce, gdzie w sezonie grzewczym tworzy się o wiele wyższa temperatura, niż ta, którą można odczuć.

taśma ledowa

Autor: ricardo lafuente
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny rodzaj taśma IP65 ma całkowicie inną charakterystykę. Sylikonowa powłoka bardzo dobrze zabezpiecza ją przed urazami mechanicznymi. Ten typ ip65 będzie więc najlepszym wyborem tam, w jakim miejscu może być podatna na uszkodzenia. Nie jest dobra ona niestety do miejsc, w których będzie ciągle poddawana działaniu wody – jest zabezpieczona przed chwilowym zalaniem, wymaga jednakże potem suszenia. Należy pamiętać, iż sylikonowa powłoka, jaka tak dobrze zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych przeszkadza w chłodzeniu taśmy. Nie można jej więc montować w profilach aluminiowych, frezach czy wnękach oraz pozostałych wspomnianych wcześniej miejscach o wysokiej temperaturze lub niewystarczającej wentylacji.

I na koniec taśma IP68. Wspomniane wcześniej normy odnosiły się do taśm o napięciu 12V. W takim przypadku mamy zaś do czynienia z taśmą 230V. Jest w pełni zabezpieczona przed działaniem wilgoci, oddziaływania słońca i urazów mechanicznych. Stosujemy ją jednakowoż wyłącznie na zewnątrz, bo wymaga ona bardzo dobrej wentylacji. Idealnie nadaje się ona do podświetleń ogrodów lub elewacji budynków. Taśmy (sprawdź też: taśmy transportowe) 230V nie powinniśmy montować pod wodą, bo nawet mała nieszczelność może zagrozić porażeniem, a w najlepszym przypadku uszkodzeniem instalacji.