Jakie żarówki są najlepsze? Na jakie rzeczy zwracać uwagę podczas wyboru oświetlenie do domu?

Ciężko jest żyć bez oświetlenia, jednak sztuką jest wybranie takiego rodzaju oświetlenia, jakie będzie spełniało przeróżne, podstawowe wymogi – jak funkcjonalność, estetyka oraz mały pobór prądu. Obecnie mamy tak duży wybór najróżniejszych żarówek oraz gwintów będących w sklepach, że można zagubić się w tym wszystkim. Jaką w związku z tym żarówkę kupić?

żarówka

Źródło: pixabay.com
Sporo osób myśli nad żarówkami energooszczędnymi, jak żarówka led g9, obawiając się przy tym, iż nie będzie pełniła ona swojej roli. Pamiętać jednak trzeba o faktach, a te mówią, iż taka żarówka może świecić aż do 100 razy dłużej niż normalna do tego przy mniejszym poborze energii – nawet 5 razy mniej energii.

Absorbuje Cię opublikowany w tym miejscu artykuł? Kliknij więc oprócz tego tutaj i sprawdź więcej info stylizowane meble na omawiany temat.

W perspektywie dłuższego czasu taka inwestycja jest w stanie dać nam oszczędność liczoną w tysiącach złotych. Powinniśmy też mieć na uwadze to, iż żarówki oszczędzające energię są nawet w 90% odzyskiwalne, przez co można zadbać o środowisko poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Często żarówki określane są również jako lampy żarowe. Żarówki z drutem wolframowym, przez który przepływa prąd elektryczny tworzący strumień światła. Włókno może mieć temperaturę nawet 2500-3000 K, ale to właśnie przez tak dużą moc bardzo często tego typu żarówki krótko pracują. Te klasyczne żarówki są powoli wycofywane,

profile led

Autor: LANE Boys RC
Źródło: http://www.flickr.com

gdyż chłoną sporo energii, mogą pracować tylko przez mniej więcej tysiąc godzin. Inny typ – kompaktowe lampy fluorescencyjne, które posiadają najczęściej kształt litery “U” albo spirali. Tworzą zdecydowanie więcej światła aniżeli żarówki normalne przy identycznym poborze prądu. Jednak czas ich nagrzewania jest o wiele dłuższy.

Mogą zużywać od 65 do 80% energii mniej niż tradycyjna żarówka. Długość pracy tego typu świetlówki może wynosić do 15 tysięcy godzin, jednak należy unikać częstego włączania i wyłączania. Idealne natomiast są, jak wyżej było wspomniane, lampy led. Jest to źródło światło oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Mają o wiele większą żywotność od klasycznych żarówek, dużą sprawność, i zdecydowanie mniejsze nagrzewanie, są więc bardzo energooszczędne. Lampy led są bardziej wydajne aniżeli świetlówki kompaktowe, ich czas świecenia jest dłuższy, nie mają rtęci oraz zużywają do 80% mniejszą ilość energii. Mało tego, ich wygląd potrafi zachwycić, ładne profile led pasują do wielu pomieszczeń.