Który blat wybrać – ABC zakupu

Wiele lat w domach dominowały blaty wyprodukowane z różnorodnego rodzaju laminatów. Moda ta jednak powoli zaczyna mijać, coraz częściej kupujemy blaty z kamienia. Jakie są zalety takich blatów? Z czego się je produkuje? Naturalny kamień zagościł obecnie nie tylko w ogrodach, lecz również we wnętrzach naszych mieszkań. Szczególnie błyskawicznie wszedł on do naszych kuchni.

urządzona kuchnia

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz chętniej blaty kuchennych szafek wyprodukowane będą właśnie z naturalnego kamienia. Wśród nich znaczną uwagę skupiają blaty granitowe. Dostępne blaty granitowe mają liczne plusy. Przede wszystkim są niezwykle trwałe – . Mogą być uodpornione na zarysowania, wodę oraz ścieranie. Wykorzystywane są nie jedynie w formie blatów szafek kuchennych, lecz także mebli w łazience. Można je stosować na meblach umieszczonych niezwykle blisko kuchenek gazowych, czy elektrycznych. Kamień, a więc także granit słupek granitowy będzie w takim razie elementem bezpiecznym. Granit to skała, która występuje nie jedynie w znanym popielatym kolorze. Bezproblemowo można więc dostać blaty beżowe, w różnych odcieniach koloru czarnego, a nawet zielone bądź w błękicie.

blat kuchenny

Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust
Kamień naturalny jest często stosowany nie jedynie do ozdób wnętrz, ale również w budownictwie. Kilka z tych kamieni zbudowanych jest z węglanu wapnia. Węglan wapnia to składnik dolomitów, koralu oraz kredy. Węglan wapnia wchodzi także w skład kalcytu. W budownictwie często wykorzystywany jest wapień. Obecnie z wapieni powstają okładziny ścienne zewnętrzne budynków. Często sięgają po niego także rzeźbiarze. Sporo skał zbudowanych z wapieni możemy spotkać na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Gór Świętokrzyskich jak i na Roztoczu i Lubelszczyźnie. Wapień niezwykle łatwo ulega erozji oraz wietrzeniu. Przechadzając się po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej spotkamy z pewnością wapienne ostańce, inaczej wznoszące się samotnie skały wapienne, często wyróżniające się ciekawymi kształtami – WKG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.. Niezwykle znaną skałą z wapnia samotnie wznoszącą się jest Maczuga Herkulesa, którą możemy oglądać w Ojcowskim Parku Narodowym.