Lampy do sypialni, łazienkowe kinkiety albo lampki nocne – czyli jak za pomocą oświetlenia odmienić wnętrza

Skuteczne urządzenie pomieszczeń można przeprowadzić na różne sposoby. Jednym z nich jest użycie odpowiedniego oświetlenia, za pomocą którego, pomieszczenie nabiera nowego charakteru i klimatu.

Lampka w stylu Tiffany

Autor: Milán Auman
Źródło: http://www.flickr.com
Na interesujące efekty w tym przypadku możemy liczyć nie tylko dzięki niebanalnym kształtom lamp czy kinkietów, ale również – o ile nie przede wszystkim – ze względu na możność otrzymywania przeróżnych efektów świetlnych. Obecnie, między innymi w wyniku stosowania lamp ledowych, dostępnych w rozmaitej kolorystyce i w rozmaitych wariantach, można uzyskać interesujące efekty wizualne. Może być to punktowe oświetlenie wybranych tylko miejsc – przykładowo oświetlenie łazienkowe przy lustrze, albo z kolei wiązka światła (zobacz nowoczesne włączniki) rozproszonego. Może to być również specjalnie dopasowane do wybranych pomieszczeń oświetlenie funkcyjne – na przykład lampy do sypialni, które z jednej strony mogą gwarantować światło klimatyczne, łagodne, nieco przytłumione, a z drugiej na wypadek konieczności funkcjonować jako lampki nocne wykorzystywane do czytania przed snem, czy pielęgnowania cery nocą.

Urządzając pomieszczenia dąży się z reguły do tego, aby obrać przynajmniej jeden wspólny dla każdego z pomieszczeń akcent, który będzie sprawiał, że w mieszkaniu będzie panować harmonia i ujednolicenie aranżacji. Takim akcentem może być właśnie należycie dobrane do każdego wnętrza oświetlenie – podobny styl stosowanych lamp, podobna kolorystyka kinkietów, czy motyw abażuru. Przy pomocy oświetlenia możemy więc naprawdę interesująco urozmaicić czy z kolei ujednolicić wnętrza, adekwatnie do potrzeb.

2 lampy

Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne oświetlenie może być nie tylko wydajne i gwarantować ciekawe efekty, ale – co równie istotne – może zapewniać większą energooszczędność. W szczególności wspomniane lampki led są znacznie bardziej wydajne i wykorzystują dużo mniej energii niż tradycyjne żarówki. Stąd też aranżując pomieszczenia z uwzględnieniem oświetlenia, warto uwzględniać właśnie energooszczędne rozwiązania. Takimi lampkami możemy dodatkowo łatwiej operować, zmieniając ich kolorystykę, czy moc. Tym sposobem możemy zafundować sobie wyjątkowy klimat we wnętrzach, za naprawdę sensowną cenę i bez szkody dla środowiska naturalnego. Warto dokładnie zaplanować oświetlenie we wnętrzach. Tego typu inwestycja zwróci się z nawiązką.