Lampy – rzecz niezbędna w naszym domu

W mieszkaniu możemy się obejść bez wielu rzeczy. Nie musimy przecież posiadać podgrzewanej podłogi, marmurów czy sali kinowej, choć trzeba przyznać, że od takiego przybytku głowa by nas raczej nie rozbolała. Istnieją jednocześnie rzeczy, bez których nie da się zwyczajnie funkcjonować. Jedną z nich jest oświetlenie.

lampka na szafce nocnej

Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com
Doceniamy jego wagę, gdy na przykład podczas burzy nie ma światła. Dzieje się coś dziwnego, niecodziennego, gdy nagle wszystko gaśnie. Niektórzy także doświadczają, co utracili, gdy za brak płatności za energię elektryczną tracą kontakt nie tylko ze światłem, ale również z telewizorem, laptopem i tym podobne. To już jednakowoż radykalne przypadki, gdyż większość płaci terminowo.

Co byśmy tu nie dodali, oświetlenie to nie jest jakaś tam nieważna sprawa. Bez światła bowiem cofamy się do zamierzchłych czasów, kiedy jedynym źródłem światła były świeczki i lampy naftowe. W dzisiejszych czasach jest to tak oczywiste, że możemy wybierać różne rodzaje lamp, kinkiety czy lampki nocne, możemy skorzystać z nowoczesnych taśm LED, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować oświetlenie ogrodowe lub by oświetlić balkon.

lampy sufitowe

Autor: Marta Diarra
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli mamy wystarczająco dużo pieniędzy możemy pięknie przyozdobić dom na Boże Narodzenie, lampkami różnych kolorów, migających i świecących stale, o różnorodnej mocy i częstotliwości. Jeśli mówimy o oświetleniu to jedyną rzeczą, jaka nas ogranicza są rachunki za energię elektryczną, ale najnowsza technologia, wspomniane oświetlenie LED to spora oszczędność. Można także zaoszczędzić na tak zwanych żarówkach energooszczędnych. Pojawiły się parę lat temu, a aktualnie korzysta się z nich w wielu gospodarstwach domowych. Nie zawsze można je nabyć za przystępną cenę, lecz jak obliczymy, jak dużo dzięki nim zaoszczędzimy to w zupełności przekonamy się, że warto je kupić.

Abstrahując od tych wszystkich zalet należy powiedzieć jeszcze jedną, choć dla wielu najważniejszą. Dzięki udanemu oświetleniu można stworzyć w domu wspaniały klimat. Idealnie do tego sprawdzają się lampy stojące, mniej korzystnie zaś prezentują się lampy wiszące, chociaż, gdy wkręcimy żarówkę o mniejszej mocy (lub zakupimy włącznik (zobacz nota bene kontakt) z regulatorem), to będzie można też stworzyć magiczną atmosferę.

Oświetlenie ma także tę zaletę, że można z nim eksperymentować, a wiele naszych pomysłów to może być strzał w dziesiątkę. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do własnych zdolności aranżacyjnych należy poradzić się kogoś, kto zajmuje się tą tematyką zawodowo. Na pewno uda się pięknie rozświetlić wasze mieszkanie.