Lampy schodowe niezbędnym elementem w naszym domu

Własny dom to konieczność pomyślenia o wielu kwestiach, a jedną z nich jest oświetlenie schodów. Choć niektórzy sądzą, że wystarczy stolarz, wytrzymałe materiały i porządny projekt. Tymczasem to nie wszystko, gdyż schody mają być bezpieczne, więc powinny być należycie oświetlone. Jak zatem wybrać lampy schodowe?

Należy zacząć od tego, że wyróżnia się trzy typy lamp schodowych. Pierwsze z nich to zwykłe światło górne, w formie lamp wiszących albo plafonów. Zakładane są na suficie, włącznik (zobacz notabebe) zaś powinien być umieszczony zarówno na górze, jak i na dole schodów. Dobrze jest kupić lampy harmonizujące z całą aranżacją, by nie okazało się, że w tradycyjnym domu zamontowaliśmy bardzo nowoczesne żyrandole, które całkiem nie zgrywają się z innymi dodatkami. Obecna oferta sklepów jest tak zróżnicowana, iż każdy może znaleźć coś dla siebie i nie trzeba iść na żadne ustępstwa.

Lampy - sklep

Autor: burnbless
Źródło: http://www.flickr.com

Drugim typem oświetlenia jest oświetlenie punktowe, a więc halogeny bądź lampy zakładane przy ścianach. Halogeny nadają się również do instalowania ich między schodkami, co zapewni znakomity efekt. Jeżeli chcemy, by schody naprawdę zwracały uwagę, wybierzmy oświetlenie schodowe liniowe (oferta oświetlenia schodowego) wykonane przy pomocy taśm LED albo oświetlenia światłowodowego. Takie oświetlenie montowane jest pod schodami, dlatego można w prosty sposób schować wszystkie kable, by wyglądało to elegancko. Do tego takie oświetlenie jest energooszczędne, jeżeli użyjemy generatora LED. Koszt takiego oświetlenia jest większy aniżeli np. halogenów, ale wydatki ekspresowo się zwracają i na pewno będziemy zadowoleni z efektów, które otrzymaliśmy. Oświetlenia na ogół nie zmieniamy zbyt często, więc można sobie pozwolić na taki koszt, a schody będą bezpieczne i stosownie oświetlone.

Dobrze też wziąć pod uwagę lampy dekoracyjne do mieszkania, które byłyby znakomitym dodatkiem do aranżacji. Mogą znakomicie zastąpić np. obrazy, za jakimi nie przepadamy. Same w sobie będą stanowić ładny element dekoracyjny, zatem powinniśmy sprawdzić ofertę w sklepie, w którym będziemy się zaopatrywać. Najwięcej produktów znajdziemy w sklepach internetowych, ale nie ma to jak osobiście zobaczyć lampy oraz przyjrzeć im się z bliska, by upewnić się, iż są produktem, jakiego poszukujemy.