Lampy w toalecie

Oświetlenie w toalecie stanowi nader ważny element aranżacji. W toalecie potrzebujemy przede wszystkim światła centralnego, w sposób równomierny oświetlającego wszelkie powierzchnie a także należytego oświetlenia lustra i umywalki. Do oświetlenia kabiny prysznicowej oraz wanny starczy łagodne światło miejscowe. Nie bez znaczenia jest również światło spełniające funkcję dekoracyjną.

Oświetlona łazienka

Autor: Baumit
Źródło: Baumit
Przyjemniej brać relaksującą kąpiel w nastrojowym wnętrzu aniżeli przy silnym oświetleniu ogólnym. Jako źródło światła można zastosować świetlówki albo też halogeny, pamiętając jednak, że te ostatnie nie nadają się jako oświetlenie łazienkowe nad lustro (zobacz więcej), dlatego że powodują powstawanie cienia na buzi. Wszystkie oprawy zastosowane w toalecie winny mieć wodoszczelną obudowę.

Po co w łazience ogólne oświetlenie? Najprościej można by odpowiedzieć tak: żeby wszystko było doskonale widoczne. Wszystko, a więc każdy zakamarek. Należyte światło ogólne przyda się nie jedynie przy sprzątaniu, ale także przy czynnościach higienicznych. Jako oświetlenie ogólne sprawdzą się powieszone w centralnym punkcie sufitu lampy z kryształami (więcej o ofercie). Możemy także skorzystać z fortelów polecanych do kuchni, czyli instalacji opraw na halogeny czy też zwykłe w suficie podwieszanym. W łazience o powierzchni do dziesięciu m2 wystarczą cztery oprawy z żarówkami o mocy 50 W.

W łazience

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland
Jakiego rodzaju oświetlenie nad lustro łazienkowe zapewni możliwość zrobienia idealnego makijażu? W lustrze powinniśmy się dobrze widzieć, stąd światło winno padać na osobę przeglądająca się w zwierciadle a także równomiernie oświetlać jej twarz, nie zmieniając koloru. W tymże celu najlepiej zatem zamontować 2 oprawy symetrycznie po obydwu stronach lustra. Najlepsze będą kinkiety nowoczesne do salonu z zamkniętymi kloszami oraz świetlówkami, ewentualnie z żarówkami o mocy sześćdziesięciu W (pamiętajmy jednakże, że zostaną wycofane ze sprzedaży do 2016 roku). Odpowiednio oświetlą twarz, pozbawiając ją cieni. Możemy też zainstalować kilka małych opraw nad górną krawędzią a także po obu stronach lustra (zobacz lustro biała rama) w odległości 10 cm od jego brzegu bądź oprawy halogenowe wpuszczane w strop podwieszany czy też regulowane reflektorki nad zwierciadłem. Oprócz funkcji praktycznej stanowi to niezwykle dekoracyjny element.