Mała łazienka

Mała toaleta nie musi być kłopotem przy aranżacji mieszkań. Co warto wiedzieć, zastanawiając się jak zaaranżować niewielką łazienkę? Jakie wybrać wyposażenie do łazienki? Jakim sposobem w niedużej łazience rozmieścić umywalkę, muszlę klozetową jak też prysznic? Mała łazienka wymaga należytego projektu. Zobacz nasze porady, jak zaplanować oraz urządzić małą łazienkę.

Jeśli zamieszkujemy

nowoczesna łazienka

Autor: Carl Mattone
Źródło: http://www.flickr.com

w bloku nierzadko kłopotem jest niewielka łazienka. Jakim sposobem urządzić niewielką łazienkę, ażeby była funkcjonalna oraz ładna? Jeśli mieszkamy w domu oprócz wspólnej rodzinnej łazienki, ulokowanej z reguły blisko sypialni, nieodzowne jest WC w pobliżu wejścia albo w części dziennej. Ale jeszcze lepiej, jeśli będzie to mała łazienka, w jakiej zmieści się również prysznic, półeczka na toaletowe przybory jak też miejsce na odłożenie ubrań w czasie kąpieli. Niewielka toaleta może być dla gości. Mała łazienka jeśli zamieszkujemy w domu na parterze w strefie dziennej nie wyłącznie zastąpi WC, ale również anuluje problem rannych kolejek w dużej rodzinie, natomiast w razie potrzeby będzie łazienką gościnną. Umywalnia usytuowana blisko wejścia będzie pożyteczna w ciągu dnia: możemy tam wziąć prędki prysznic po powrocie z pracy bądź po koszeniu trawnika. Jeśli rodzinna toaleta jest zbyt mała, żeby oprócz wanny zmieścić tam prysznic (zobacz kabina prysznicowa) można umiejscowić niewielką łazienkę w strefie nocnej domku – przy gościnnej sypialni czy przy pokojach dzieci.

Wyposażenie łazienek. W małej łazience prysznic

prysznic w łazience

Autor: Magnus Hagdorn
Źródło: http://www.flickr.com

sytuujemy w rogu pomieszczenia, zaś jeśli umywalnia jest wąska bądź posiada wnękę – pomiędzy dwiema ścianami. Warto sprawdzić tutaj: jakie wyposażenie łazienek wybrać. Natrysk z kratką odpływową w podłodze. Na czas kąpieli zasłaniamy to miejsce zasłoną. Mała toaleta i kabina prysznicowa. Jest droższa i wymaga sporzej miejsca aniżeli brodzik bez kabiny. Jeżeli zamiast kwadratowej wybierzemy popularną ostatnio kabinę pięciokątną albo półokrągłą, zaoszczędzimy nieco miejsca, jednak nie wszystkie takie kabiny są wygodne. Malutka toaleta zmusza do kompromisów, jednakże nie mogą się one odbywać kosztem komfortu. Przed kupieniem małej kabiny powinno się sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi ma się swobodę ruchu. Umywalka w niedużej toalecie służy nie jedynie do mycia dłoni, ale też do innych działań związanych z codzienną toaletą – na przykład golenia. Stąd nie może być zbyt mała. Do takiej umywalki kupujemy przykładowo baterie Deante. Po więcej przykładów warto zajrzeć tutaj: polecane baterie deante.