Meble ogrodowe z drewna są uniwersalne. Klasyczne wzory pasują zarówno do tradycyjnej, jak i współczesnej architektury. Najtrwalsze są z drzewa egzotycznego. Nie podupadają pod działaniem zmiennych warunków atmosferycznych i są odporne na pleśnie i szkodniki. Nie muszą być niczym zabezpieczane, choć z reguły się je olejuje, by zapobiec zszarzeniu drewna (jeżeli powierzchnia jest już poszarzała, trzeba ją usunąć, ostrożnie przecierając wełną stalową po czym przemalować olejem do drewna). Tak samo wytrzymałe będą meble z akacji i z dębu. Mniej trwałe są sosna, świerk srebrne świerki i olcha. Wykonane z nich meble powinny zostać impregnowane.
Meble ogrodowe z rattanu, wikliny i innych włókien roślinnych. Takowe meble są leciutkie i trwałe, pod warunkiem że nie są zwilżane przez deszcz. () Stąd nadają się przede wszystkim na zadaszone tarasy. Wyplatane meble mają zazwyczaj charakter rustykalny czy kolonialny, acz bywają również bardziej nowoczesne wzory. W handlu są meble surowe lub pokryte lakierem w kolorze naturalnym jak też farbowane. Najsolidniejsze są te z włókien bananowca a także nieokorowanego bambusa.

Meble ogrodowe ze sztucznego tworzywa. Najbardziej mocne są meble z tworzywa syntetycznego z dodatkiem żywic. Odznaczają się dużą wytrzymałością na warunki pogodowe, nie płowieją pod działaniem promieni UV a także nie pękają na mrozie. Leciutkie, poręczne, o ciekawiącej formie i odcieniu, coraz rzadziej przywodzą na myśl dotychczasowe siermiężne plastiki. Od paru lat popularne są meble ogrodowe z technorattanu. Ręcznie wyplatane odtwarzają naturalną plecionkę rattanową, są tymczasem od niej znacznie trwalsze.
Meble ogrodowe aluminiowe. Meble z tego tworzywa mają na ogół nowoczesny kształt, w związku z tym dobrze wyglądają w połączeniu ze współczesną architekturą oraz minimalistycznym ogrodem. Są leciutkie a także odporne na warunki pogodowe. Aluminium nie koroduje, więc nie musi być niczym chronione. Zazwyczaj łączone jest z innymi materiałami – drewnem, plastikiem, utwardzanym szkłem względnie tkaniną.