Mieszkanie w szwedzkim stylu

Jasne formy. Naturalne tworzywa, kamień, drewno. A wszystko to w oryginalnym, niewymuszonym stylu. Mimo że nie każdy jest wielbicielem podobnego stylu , trudno odmówić mu wdzięku. Nieprzeciętny styl skandynawski sprawdza się tak w domach w centrum miasta, jak także w domach usytuowanych na peryferiach. Nie ma tutaj narzuconych ograniczeń.

Sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim

Autor: Dekoral
Źródło: Dekoral
Podstawa to minimalizm i harmonia, które powinny zapewnić funkcjonalność i wygodę. Wszystko, co widne i przestronne, będzie przejawem tego stylu. Mieszkania skandynawskie są pogodne, a jednocześnie przepełnione spokojem. Są ciepłe nawet w najbardziej ponure jesienne dnie. Ściany w skandynawskich mieszkaniach w większości wypadków mają kolor biały.

Białość gra główną rolę, dzięki niej wnętrza wydają się jasne jak też większe. Rzecz jasna może to być białość lekko złamana zielenią, różowością albo żółcią. Napełnione światłem pomieszczenia automatycznie wydają się bardziej przestronne i przyjemniejsze.

Mieszkańcy Północy preferują materiały naturalne, takie jak drewno, wiklinę, len, wełnę, kamień (hurtownia kamienia) czy jutę. Dzięki takim zestawieniom, przebywając w domu, bez ustanku czujemy bliskość przyrody. Często – dla przeciwieństwa – pojawia się w dominującej gamie bieli i prostoty bardziej wyrazista propozycja. Granat lub czerwień – może być to sprzęt pomalowany właśnie na wymienione kolory, lub stosowne dekoracje, styl skandynawski – oferta Bellemaison (lampa, ramki na zdjęcia). Posadzka jest zazwyczaj drewniana. Najlepiej, jeżeli stworzona jest z desek, możemy je zostawić w naturalnym kolorze bądź pomalować białą farbą. W meblach w stylu skandynawskim wiekowe łączy się z nowym, co przynosi zadziwiające eklektyczne zestawienia. Białość, pastele to kolory, w jakich często występują także meble. Oczywiście zdarzają się także elementy w odcieniu naturalnym. Można spostrzec, że Skandynawowie bardzo chętnie decydują się na umeblowanie w wydaniu shabby, zatem nieco podniszczone.

W Polsce i na całym świecie styl skandynawski zawdzięcza swą karierę ogólnoświatowej sieci sklepów IKEA. Asortyment jest okazały, gotowe aranżacje dadzą się swobodnie przenieść do naszych mieszkań. Oczywiście poza IKEA jest wiele innych opcjonalnych źródeł, z których możemy czerpać inspirację, jak także zamawiać konkretne rzeczy.