Minusy i plusy aranżacji kuchni z wyspą. Nowoczesne rozwiązania w urządzaniu mieszkań

Wyspy kuchenne są bardzo modnym i wygodnym trendem aranżacyjnym. Zanim zdecydujemy się jednak na przemeblowanie w swojej kuchni, poznajmy zalety i minusy tego pomysłu. Spróbujmy również w prostym programie graficznym zaaranżować w taki sposób naszą potencjalną kuchnię. Warto zacząć od tego, że kuchnie z wyspą są niebywale nowatorskie i gwarantują fajny efekt. Stanowią charakterystyczny element wielu nowatorskich kuchni.

aranżacja kuchni

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Choć kuchnia z wyspą zda egzamin raczej w dużym wnętrzu, mała kuchnia w bloku może nie zyskać na urodzie, ponieważ wyspa – chociaż jest najczęściej bardzo funkcjonalna – zabiera całkiem sporo przestrzeni. Lecz możemy w taki sposób zaplanować także mniejsze mieszkania, aby znalazło się trochę miejsca na wszystko, ale żeby nie uczynić z kuchni pomieszczenia, w którym może przebywać w jednym czasie tak naprawdę tylko jeden domownik. To naturalne, że wyspa i jej cztery strony zachęcają do rodzinnego kucharzenia.

Kuchnia z wyspą daje nam dodatkowe powierzchnie na szafki oraz blaty kuchenne – szuflady także zdadzą egzamin, lecz jedynie gdy mamy dość sporo miejsca. Za sprawą wyspy możemy mądrzej rozłożyć codziennie używane urządzenia AGD i nie umieszczać np. zlewu obok gazu. Z tego powodu, że do nowatorskiego urządzania wnętrz wchodzi rozwiązanie otwierania przestrzeni, kuchnie z wyspą otwarte regał półotwarty na salon pozwalają optycznie oddzielić kuchnię od pozostałej części, a przyrządzając jedzenie na wyspie możemy rozmawiać z osobami przebywającymi w salonie.

Jeżeli chodzi o wady takiego ustawienia, ogromny wpływ ma ogólna organizacja mieszkania. I istotna sprawa – wentylacja. Bardzo ważne jest to, by wentylacja w kuchni działała poprawnie, bo w innym przypadku aromaty roznoszą się po całym mieszkaniu. Mała kuchnia w bloku może borykać się z problemem wilgoci również przez uszczelnione, plastikowe okna. Druga ważna sprawa to zestawienie mebli – tego typu kuchnia nie tworzy osobnego pomieszczenia, ale powinna być dopasowana do salonu, zgrywać się z jadalnią albo innym pomieszczeniem, z którym jest w bezpośrednim sąsiedztwie. Kuchnie z wyspą na pewno zyskają sobie sporo zwolenników, ponieważ rozwiązanie jest nowoczesne i komfortowe.