O czym pamiętać decydując się na firany i zasłony? Na co koniecznie zwrócić uwagę?

Każde okno lepiej wygląda, jak jest na nim firana oraz zasłona, ale żeby faktycznie tak było, powinniśmy ją dobrać biorąc pod uwagę bardzo dużo czynników, szczególnie tych dotyczących rozmiaru.

Właściwie dobranie firany czy zasłony nie jest faktycznie takie łatwe, tak więc przed zakupem dobrze określić, jaki jest typ pomieszczenia, do którego będa one przeznaczone. To bardzo ważne, ponieważ na tej podstawie łatwiej dobrać kształt, wzornictwo i kolor do kompozycji okna.
Jeżeli okno jest niezbyt duże to naturalnie dopasujemy dodatki w stonowanych odcieniach, które są pozbawione bogatych wzorów, dzięki temu zagwarantujemy korzystniejszy dopływ światła. Jak zaś mamy duże okna, to nie ma tego problemu, dodatki nie zdominują tej przestrzeni. Tego rodzaju większe okna, co wiadome, mają więcej walorów, prościej je wykorzystać z korzyścią dla ogólnego wyglądu mieszkania.
firana

Autor: UC Davis Gateways Project
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakowoż przed zakupem zawsze określajmy, czy osłona okna jest jedynie formą dekoracji, czy może ma też pełnić funkcję praktyczną, a jeśli tak to niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego metrażu tkaniny. Najbardziej istotne, by wiedzieć, iż firana oraz zasłona powinny mieć odpowiednie parametry, ponieważ dzięki temu zawsze wybierzemy coś najlepszego.
Z tego względu sprawdzajmy, do jakiej wysokości powinny sięgać, jak mocno powinny być zmarszczone, na jakiego rodzaju karniszu zawieszone, a również jakim sposobem będą upięte.

Jeżeli odpowiemy sobie na takie pytania, łatwiej nam będzie dobrać najlepszy wzór. To oczywiście nie wszystkie pytania, które dobrze sobie zadać, ale na pewno jedne z istotniejszych, bez których ciężko wybrać właściwie.