Ogrzewanie w mieszkaniu może niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Jak z tym walczyć? Okazuje się, że jest sposób

Nawilżanie powietrza jest konieczne zwłaszcza w czasie jesienno-zimowym, gdy ogrzewanie sprawia, że powietrze w domu staje się wyjątkowo suche. Niektórzy błyskawicznie zauważają zmianę, gdyż mogą pojawić się problemy z oddychaniem lub deficytem koncentracji, inni dopiero po czasie, a wtedy najbardziej dostrzegalne objawy to wysuszone włosy czy problemy z cerą. Niestety, ogrzewanie nie jest obojętne dla zdrowia.

Nawilżacz

Autor: Joseph Brent
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście jest na to sposób – nawilżacz powietrza – najlepszy nawilżacz powietrza. Ale jaki kupić? Jednymi z nich będą nawilżacze na kaloryfer. Innymi słowy – nawilżacze nieelektryczne. Ich budowa i działanie jest proste. To po prostu ceramiczne albo stalowe pojemniki, jakie służą do zawieszania na kaloryfer. Ciepło z grzejnika sprawia, że woda w nich zawarta paruje, a dzięki temu delikatnie nawilża powietrze. Inny|, bardziej skomplikowany rodzaj, to nawilżacz parowy. Tego typu rodzaje tworzą ciepłą mgiełkę.

Jeśli ten tekst jest dla Ciebie atrakcyjny, to spójrz także na pomocne wpisy (http://www.stylowy-mebel.pl/komody-i-szafki-c-6_98.html), które zawierają ciekawe dane – zapewne Cię wciągną kompletnie!

Ich metoda działania jest prosta i przypomina zasadę działania tradycyjnych rodzajów nawilżaczy. Woda znajdująca się w zbiorniku jest podgrzewana. Powietrze z zewnątrz, jakie napływa do nawilżacza, miesza się z cząsteczkami zimnej wody. Tak wytworzona mgiełka wyrzucana jest przez urządzenie do pomieszczenia. Taka para jest sterylna (podgrzewanie niszczy bakterie), niewidoczna i delikatnie podnosi temperaturę w mieszkaniu.

Inny typ to nawilżacze ewaporacyjne. Wytwarzają zimną mgiełkę. Istotne jest, iż zamiast podgrzewacza mają bęben lub wkład z filtrem. Po wlaniu do urządzenia wody i włączeniu go, zasysane powietrze jest nawilżane oraz wyrzucane na zewnątrz za pomocą wentylatora. W ten sposób powstaje niewidoczna, zimna mgiełka.

zobacz tu

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Ostatni rodzaj, najbardziej nowoczesny to nawilżacz ultradźwiękowy. Ultradźwięki to po prostu fale dźwiękowe o dość wysokiej częstotliwości. Takie drgania nie są słyszalne dla ucha człowieka, mogą je usłyszeć natomiast niektóre ze zwierząt domowych – psy, koty czy szczury. W takim sprzęcie, ultradźwięki są wykorzystywane do rozbijania cząsteczek wody oraz tworzenia mgiełki. Wyrzucana przez wentylator na zewnątrz mgiełka, zależnie od modelu, może być chłodna lub ciepła. Takie rozwiązanie jest stosowane w większości modeli. W odróżnieniu od mgiełki tworzonej przez nawilżacze parowe, jest zazwyczaj dostrzegana (ponieważ krople są dosyć spore). Większość nawilżaczy ultradźwiękowych ma wbudowany higrometr, jaki umożliwia na kontrolę stanu nawilżenia. To jaki nawilżacz powietrza wybierzemy zależy od naszych preferencji, mimo to warto kupić taki sprzęt.