Oświetlenie LED, jako zapewnienie dobrej jakości. Czy też posiadasz takie oświetlenie czy stale nie możesz się zdecydować? Zobacz, że warto

To już staje się normalne, taśmy LED są coraz bardziej popularne. Coraz więcej ludzi wybiera właśnie to rozwiązanie, kiedy wymagane jest dobre oświetlenie w domu czy w ogrodzie. Na to zainteresowanie reaguje rynek, gdyż pojawia się coraz więcej różnorodnych modeli taśm LED. Wspólną cechą wszystkich takich taśm jest niezwykła elastyczność, jaka pozwala ciąć je nożyczkami. Bardzo dużą zaletą jest też samoprzylepne podłoże.

taśmy LED

Autor: Eliot Phillips
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów taśm LED, jeśli więc preferujemy wybrać najbardziej odpowiednią powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry świetlne, jakość oraz właściwe atesty CE i ROHS. Są one niezbędne, jeśli mówimy o najlepszych jakościowcach taśmach LED. Warto wiedzieć, iż taśmy LED gorszej jakości, czyli także tańsze, mimo obiecywanej żywotności (nawet do 50000 godzin) są dość podatne na przepalanie albo chociażby osłabianie jasności oświecenia po latach albo nawet miesiącach użytkowania. Nieodzownym działaniem jest także, aby pomyśleć nad przeznaczeniem taśmy. Dlaczego to takie ważne?

ciekawa lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Otóż, od miejsca zastosowania zależy naprawdę dużo, na przykład niezbędna jasność diod, konieczność zastosowania profilu do LED, szczelność lub barwa światła. Do oświetlenia funkcjonalnego, czyli schodów lub blatu w kuchni niezbędne jest użycie jak najjaśniejszej taśmy LED, inaczej jest w sytuacji, gdy pragniemy oświetlić coś dekoracyjnie, czyli sufit, ściany czy wnęki. W takiej sytuacji wystarczy taśma (zobacz foliarka do palet) o standardowej jakości. Taśmy LED są niewielkie i bardzo elastyczne, z tego względu także wykorzystywane mogą być w miejscach trudno osiągalnych dla innego rodzaju form oświetleniowych. Można więc spotkać się z ich zastosowaniem w prawie każdym pomieszczeniu domu, ale również świetnie się odnajdują w restauracjach, hotelach czy dyskotekach, a także na zewnątrz – ogrody, podświetlenie elewacji, podjazdu. Zresztą, przy pomocy taśm LED możemy podświetlić półki, wnęki, schody, meble, sufity czy ściany.

Taśmy LED z klasą szczelności o wartości IP65 (tak zwana taśma LED w silikonie) są najczęściej dobierane do łazienek czy łaźni, ogólnie do miejsc, w jakich występuje podwyższona wilgotność. Dzięki taśmie RGB na przykład, która jest wyposażona w sterownik, jesteśmy w stanie otrzymać kolorowe efekty świetlne, zaprogramować na jeden kolor albo zaprogramować sekwencję zmian kolorów. Taki sterownik najlepiej dobrać w zależności od długości taśmy LED RGB oraz konkretnych potrzeb zastosowania. Do mieszkań tradycyjnie wybierane są częściej taśmy o barwie białej ciepłej, rzadziej zaś, o barwie białej zimnej.