Oświetlenie LED jest coraz bardziej powszechne. Jakie są wady i zalety tego typu oświetlenia, jak prezentuje się sprawa z montażem?

Coraz z większą częstotliwością można usłyszeć o ciekawych rozwiązaniach, jak oświetlenie LED, ale nie wiemy do końca, co takie pojęcie oznacza. Warto więc się zastanowić nad tą kwestią. tak nazywamy źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Główne źródło światła w lampach LED stanowi biała dioda elektroluminescencyjna. Jest ona złożona z 2 elementów: niebieskiej diody i luminforu. Niebieska dioda odpowiada za emisję światła o długości fali około 450 nm. To światło pobudza do świecenia luminofor, jaki znajduje się w obudowie diody. Co jeszcze warto wiedzieć?

Oświetlenie w Twoim domu

Autor: Elneo
Źródło: Elneo

Luminofor odpowiada za emisję światła żółto-zielonego, a pomieszane ze światłem niebieskim, daje światło białe. W tym miejscu dość dużo też zależy od luminoforu, dzięki jakiemu można uzyskać biały kolor o różnorodnej temperaturze barwnej. Aktualnie, najbardziej profesjonalne LED-owe źródła światła białego mają sprawność ponad trzystu lumenów z wata mocy elektrycznej, co gwarantuje ponad 44%. Lampy LED mają oczywiście plusy, jak i minusy. Najistotniejsza z zalet to spora trwałość, zwłaszcza w odniesieniu do lamp żarowych.

Pozostałe zalety, o których powinniśmy wspomnieć to bardziej znaczna sprawność czy szerszy zakres napięć roboczych, mniejsze nagrzewanie, a jednocześnie brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego.

Żeby zdobyć świeże informacje na omawiane zagadnienie przenieś się tutaj (https://trops.pl/kontakt/konin/), a z pewnością nie poczujesz się rozczarowany Sprawdź to!

Wśród wad najczęściej wymienia się wysoką cenę, choć jest ona w sumie rekompensowana przez znacznie dłuższą żywotność, a również niezbyt wysokie koszty eksploatacyjne. Co do montażu oświetlenia led to nie jest on zbyt skomplikowany. Oto przykład: podyskutuj.

Wystarczy nawet niezbyt zaawansowana znajomość zagadnień prac remontowo-budowlanych, by sobie z tym poradzić. Wśród najbardziej trudnych przypadków są te, gdy projektujemy oświetlenie z dodatkowym elementem wystroju, jakim może być przykładowo podwieszany sufit. Czemu? Otóż, wymaga to więcej czasu, liczy się też precyzja. Przy takim suficie trzeba wykonać szkielet z aluminiowych profili, aby następnie przykręcić do niego płytę. Dopiero na końcu możemy wykonać montaż LED.

żarówki led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

W takich sytuacjach korzystniej wynająć specjalistyczną firmę, jaka zajmuje się taką instalacją. Także w innych okolicznościach, gdy montujemy na przykład oprawy led schodowe, być może niezbędna będzie fachowa firma. W sytuacji, kiedy montujemy taśmy LED w szafkach jest to niezwykle łatwe. Należy tylko kupić gotowy zestaw do montażu, dostaniemy tego typu w większości ze sklepów branżowych, by otrzymać pociętą taśmę na odpowiednią długość razem z dodatkami, takimi jak zasilacz.