Oświetlenie, na jakie się zdecydować?

„Brak światła, podobnie jak przeprowadzki czy rozwody, był jednym z głównych przyczyn wzrostu przypadków depresji” – pisał brazylijski pisarz i poeta. Należy się z tym zgodzić. Gdy mrok zapada coraz szybciej, żyrandole, kinkiety i lampki idealnie zastępują nam słońce. Z tego względu, oświetlenie domu wymaga dokładnie przemyślanej koncepcji. Salon to miejsce, w którym musi być przytulnie. To tu organizujemy kameralne wieczory dla przyjaciół, czytamy gazety, bawimy się ze swoimi latoroślami, przyjmujemy gości.

oświetlenie salonu

Pokój ten wymaga więc specjalnej troski. Zwłaszcza gdy zdecydowaliśmy się na ciemne meble, mięsiste materiały, a ściany pokryliśmy ciemną farbą. Na które lampy się zdecydować? Zwykle w centralnym punkcie sufitu, lub tuż nad blatem stołu wieszamy lampy sufitowe do salonu (więcej informacji o lampach). Mogą być wiszące, zwieńczone kloszem, w formie żyrandola lub plafonu. Dodatkowo skorzystajmy z pomocy lamp ściennych. Dobrze sprawdzą się kinkiety – po jednej sztuce z każdej strony kominka czy okna. Lampy stojące, z kloszem skierowanym w dół niech tworzą nastrój przy fotelu, w którym lubimy się relaksować. Jeżeli pokój dzienny ma spory metraż, wygodnie będzie połączyć go z kuchnią i światłem zaakcentować kącik do pogawędek, odpoczynku czy zagłębienia się w lekturze. Równie trudną sztuką jest należyte rozmieszczenie oświetlenia w kuchni. Lampy kuchenne służą nam pomocą w codziennych czynnościach, w związku z czym, bez względu na metraż kuchni – ilość oświetlenia, ulokowanie, barwa oraz kształt są tak ważne.

oświetlenie podszafkowe

Autor: Glendale United Methodist Church – Nashville
Źródło: http://www.flickr.com

Oświetlenie podszafkowe jest niezastąpione – w przeciwnym razie nasz cień zasłoni miejsce pracy. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe led, które pięknie wygląda i zużywa zdecydowanie mniej energii niż zwykłe żarówki. Obecnie ważne jest, by lampa nie tylko była źródłem światła, ale też przystrajała wnętrze. Ma nie tylko wydłużać czas funkcjonowania człowieka, ale też zapewniać mu komfort estetyczny. W sklepach internetowych odnajdziemy wiele sklepów z oświetleniem, które idealnie odnajdą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Więcej na stronie